Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
22. 3. 2010,
13.25

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 22. 3. 2010, 13.25

8 let, 9 mesecev

Wind že "piha" po novomeških proizvodnih trakovih

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
V minulih dveh letih so bila vrata v proizvodni del novomeške tovarne Revoz tesno zaprta za zunanje obiskovalce. Krivec je bil mali wind. Kdor ga bo letos poleti vozil, bo največji frajer!

Wind je novi Renaultov roadster, v zgodovini te francoske znamke jih ni bilo veliko. Je avto, pri katerem je moč streho nad glavama edinih dveh potnikov pospraviti v zadek in to v rekordnih dvanajstih sekundah. To je približno še enkrat hitreje kot pri običajnih štirisedežnih kabrioletih. Seveda gre za nišni avtomobil, avto za razvajence, recimo za omenjene portoroške frajerje ali pa mlade frajlice, a to ne za tiste, ki redno zajtrkujejo v "Kempinskem". Wind bo torej povsem dosegljiv, kar je jasno že po tem, da je avto tehnično soroden prikupnemu twingu - cena sicer še ni znana.

Pet windov hkrati na tekočih trakovih

Kakorkoli že, letno naj bi v Revozu izdelali dvajset tisoč windov, kar pomeni manj kot deset odstotkov vseh Revozovih proizvodnih zmogljivosti. Mi smo si proizvodni proces ogledali v fazi priprav na lansiranje, v času, ko so po tekočih trakovih potovali predserijski windi. V času našega obiska so si delavci "podajali" pet primerkov, te roadsterje smo torej morali kar malce iskati v množici twingov in cliov storia.

100 tovornjakov za 900 avtov vsak dan

Naj povem, da lahko Revoz v treh izmenah izdela približno 900 vozil na dan oziroma 41 vozil na uro, kar pomeni, da vsakih 1,41 minute tekoče trakove zapusti nov twingo, clio ali wind. Ti avtomobili vsak dan "napolnijo" sto tovornjakov, ki v 98,4 odstotkih peljejo čez meje naše male državice. Lansko leto so izdelali več kot 210 tisoč avtov, letos jih bo manj.

Vsak dan jih pod Gorjance hodi delati tri tisoč

Med preletom novinarskega gradiva o proizvodnji so mi v oči padli tile podatki. V tovarni je zaposlenih skoraj tri tisoč delavcev, od tega dobrih petsto ne-redno, prihajajo še iz drugih slovenskih krajev, ne zgolj iz Dolenjske, tudi iz Hrvaške, najeti delavci so večinoma iz Bosne. V pogovoru sem zasledil, da Revozove izkušnje nasprotujejo raznim šalam o bosanskih navadah, ti delavci so pravzaprav zelo pridni.

Slovenski avtomobil (leta?)

Učinkovitost tovarne je pogosto poudarjena, hvalevreden podatek pa se mi zdi tudi ta, ki pravi, da vsak zaposleni ustvari 53.500 evrov dodane vrednosti na leto. Revoz omogoča plače tudi slovenskim dobaviteljem avtomobilske industrije, tudi v windu je dolga vrsta slovenskih sestavnih delov, je pa direktor Revoza Aleš Bratož povedal, da bi lahko bilo slovenskih delov (skupno vsak dan delavci zmontirajo 2868 delov) še celo več, če bi slovenska podjetja bila le še malo bolj cenovno "prilagodljiva".

Proizvodnja (skoraj) brez napak

Pa moji osebni občutki? No, da bi bilo vse sterilno, kot nam včasih kažejo razne PR fotografije tovarn, ki izdelujejo prestižne avtomobile ..., no tako v Novem mestu ni. Je pa vse zelo čisto, pozna se skrb za dvig kakovosti, čuti se težnja po proizvodnji brez napak.

Ukinitev tretje izmene

Delavci in delavke so seveda v času našega obiska pridno delali, kazali so razmeroma zadovoljne obraze. Pa čeprav se že danes ve, da bo Revoz letos moral ukiniti tretjo izmeno (Revoz je edina Renaultova tovarna in ena redkih evropskih avtomobilskih tovarn, ki še delujejo s takšnim urnikom). Posledica ukinitve izmene bodo vsekakor izjave v stilu: "Bilo je lepo, a zdaj je konec." Žal. (V medijih naj bi vselej poročali neprizadeto, pa vendar si tokrat dovolim nekaj lokalpatriotskega sočustvovanja.)



Ne spreglejte