Torek, 8. 3. 2011, 15.36
8 let, 8 mesecev
Steroidi in "nabildanci" po avtomobilsko
SLS nova zvezda predelovalcev, krom se vrača na karoserijo
Če govorimo o avtomobilskih steroidih letnika 2011, ne moremo mimo treh glavnih dejstev, ki jih je bilo opaziti pri praktično vseh velikih in uglednih predelovalcih. Nova zvezda kozmetične in tehnične avtomobilske "kirurgije" je nedvomno mercedesov SLS, barvni trendi še vedno vztrajajo na črnih mat osnovah, karbonskih "luskah", opaziti pa je tudi bolj ameriške prijeme, saj se krom s platišč počasi, a vztrajno seli tudi na večje karoserijske površine.
Barvni in svetlobni vpliv ameriških nazorov …
Odgovor evropskih stilistov na "West customs" grožnjo iz Berlina? Morda, ali pa le trenutni navdih svetlega tona, saj je "emiratsko beli" trend morda za ta segment avtomobilizma le preveč dolgočasen in uglajen. LED-osvetlitev notranjosti in zunanjosti ni več ravno novost, temveč že skorajda moteč pristop kičastega videza. Stvar okusa pač, a Las Vegas vizualizacija na takem avtomobilu je vseeno malce preveč poceni.
Applovi "i"-ji osvajajo multimedijske sisteme
Zadnji trend med predelovalci je tudi multimedijski preskok v smislu "on-line" rešitev. Vrhunsko ozvočenje, blue-ray predvajalnik, plazme … niso več presežek. Zadnji hit so torej tudi tu integrirani Applovi produkti vseh dimenzij in funkcij. Pri Brabusu so tako ponosno razkazovali "kombijevskega atleta" viana V8, ki je imel v zadku čisto pravo multimedijsko pisarno z Mini Mac računalnikom in brezžično internetno povezavo prek 3G mobilnega omrežja. Mini Mac in iPad pa so pri Brabusu integrirali tudi v svojo admiralsko limuzino SV 12 R, ki izhaja iz Maybachove osnove.
Nove stvaritve iz osnov R8 in SLS
ABT-specialist za Audi, VW, Škodo in Seat je na najvidnejšo lokacijo razstavnega prostora postavil "vročega" rdeče-črnega kabrioleta ABT R8 GT S z velikim zadnjim spojlerjem in 620 "konjiči". R8 pa je navdahnil še ene nemške tuning specialiste. Pri MTM-ju so ga "zbrusili" vse do aluminijastega sijaja in mu ob sijočem videzu namenili tudi večjo moč za 350 kilometrov na uro končne hitrosti. Švicarski Mansory se je lotil SLS-a in ga v celoti odel v lahko karbonsko karoserijo.
Navdih črnega konjiča in zvenečega imena
A pri Mansoryju je bila svetovna novost in glavna zvezda predelava ferrarija 458 Italia, ki so jo po legendarni sicilijanski dirkalni stezi poimenovali mansory siracusa. Siracusa se ponaša še z manjšo težo in karoserijskimi elementi, ki nudijo še več aerodinamičnega oprijema oziroma pritiska k tlom. Avtomobil je res uglajen kot operna arija in močan kot Cezarjeva težka konjenica. Pri drugem predelovalcu ferrarijev, Novitec Rossu, so se tudi lotili Italije, novi FF pa še ni zavil v tuning delavnice.
Terenski divjaški kalup
Japonski ASI je v Ženevi predstavil terenski bolid invader. Osnova land cruiserja V8 oziroma lexusa LX570 – pod tem imenom se velik Toyotin off-road kralj trži na ameriškem in japonskem trgu – je tako dobila perverzno zunanjo podobo, podkrepljeno z več kot 600 "konji". Superšportnega SUV-a pa je ponudil tudi FAB Design. Cayenn izpod njihovih rok se ponaša s karbonskimi karoserijskimi dodatki, 22-palčnimi kompozitnimi platišči in športnim izpušnim sistemom. Paket prirastka moči obsega dodatnih 100 njutonmetrov navora in 50 "konjičev".
Gran turismo s turbo panamero
Švicarji ponujajo tudi predelano panamero, ki so ji namenili veliko karbonsko zadnje krilo, jo postavili na trše in 20 milimetrov bližje k tlom nastavljeno vzmetenje ter 4,8-litrski prisilno polnjeni agregat "navili" na kar 700 "konj" (515 kW).
Zbiratelji so začutili priložnost? So predelovalci morda čisto pravi "vojni dobičkarji"?
Tudi v tem segmentu vozil, ki bi glede na svetovne gospodarske trende po vseh pravilih moral doživeti vsaj stagnacijo, če ne kaj hujšega, je opaziti vedno predrznejše in dražje konstruktorske in tehnične rešitve. Pri izboru materialov so praktično vsi predelovalci zmožni izpolniti tudi najbolj bizarne želje naročnikov. Cena tudi v tuning predelavah – to smo ugotovili že pri eksotih – praktično ne igra nobene vloge. Glede na dejstvo, da se je letos pri predelovalcih ustavilo kar precej ljudi in televizijskih kamer, si skorajda upamo trditi, da so predelovalci morda čisto pravi "vojni dobičkarji" svetovne recesije. Ljudje, ki zmorejo plačati, so očitno na te izdelke začeli gledati kot na naložbo zbirateljske vrednosti, za čas, ko bodo fosilna goriva uporabljali le na paradah. Zakaj bi sicer nekdo bil pripravljen doplačati za "nabildanega" ferrarija? Morda v serijskem nisi dovolj opazen in slišen? Dvomimo …