Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
7. 6. 2010,
9.22

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 7. 6. 2010, 9.22

9 let, 2 meseca

Poti do zabave na vodnih skuterjih

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Vodni skuterji so orožje za spopad s poletnim dolgočasjem. Hitri, uporabni, zabavni in brez hitrostnih omejitev. Ugotavljali smo, kaj ponujajo novi modeli in kako si jih lahko privoščite.

Poletna motociklistična alternativa

Poletje je pred vrati in morje s svojimi možnostmi zabave nezadržno vabi. A nekaterim je čofotanje ali lagodno jadranje med otoki premalo. Želijo si bolj adrenalinske zabave, navajeni so stoglavih konjušnic moči in vetra v laseh. Še posebej ljubiteljem enoslednih vozil, kot so na primer motocikli, so tudi gliserji premalo. Vodni skuterji so zanje prava rešitev. So okretnejši, zabavnejši, agresivnejši, omogočajo skoke in osupljive nagibe.

Kaj je na razpolago?

Vodni skuterji so podobno kot motocikli zelo raznovrstna vozila – od majhnih igračk za popoldanske pobege do velikih, udobnih in tehnološko dovršenih potovalnikov. Sea-doo, ki velja za največjega in najinovativnejšega proizvajalca na svetu, letos ponuja najmočnejši vodni skuter vseh časov: 260-konjski RXT bistveno presega hitrost sto kilometrov na uro, ponaša pa se še s sistemom IS, ki blaži udarce valov. Njegovo popolno nasprotje je športni dvosed RXP 255 X RS, ki velja za stroj z najosupljivejšimi pospeški na vodni gladini. Če boste vodne skuterje najemali, boste vsaj na slovenski obali sedeli na 130-konjskem modelu GTI.

Revolucionarno zaviranje za začetnike

Strahovi vseh navtičnih amaterjev običajno doživijo vrhunec v vztrajnosti plovil in nezmožnosti takojšnjega ustavljanja. Model RXT IS odslej rešuje tudi to težavo. Ponuja namreč ročico zavore. Ta v osnovi deluje s pomočjo lopute, ki preusmeri curek, kot da bi prestavili v vzvratno vožnjo. Toda na mnogo bolj sofisticiran način. Vgrajen GPS namreč nadzira hitrost plovila in temu prilagaja jakost zaviranja, s čimer preprečuje potopitev nosu skuterja pod gladino. Ker ima ta vodni skuter tudi sistem blaženja celotnega sedalnega in krmilnega dela, vožnja z njim ni le varnejša, ampak tudi udobnejša.

Kako si jih privoščiti?

Vse lepo in prav: široka ponudba, vrhunska zabava. A ne vsem dosegljiva, saj se cene ″jetskijev″ začnejo pri osmih tisočakih, lahko pa dosežejo tudi dvajset tisoč. Nakup je seveda najprivlačnejša izbira, vendar si ga večina ne more privoščiti. Nekateri se z vodnimi skuterji vozijo tako redko, da se jim to ne izplača. Alternativa je zato najem. Ta reši še težave s hrambo, vzdrževanjem in prodajo. Plovilo priključimo in se odpeljemo kamorkoli. Če ne želimo imeti težav s prevozom in splavitvijo, si lahko v obmorskih izposojevalnicah vodne skuterje tudi izposodimo. A tam smo običajno obsojeni na manj zmogljive modele.

Za tiste ki želijo več

Toda mnogim, še posebej tistim, ki so kdaj izkusili omamnost prek 250 konjev moči in igrive športne vozne lastnosti ali pa udobje "potovalnih" skuterjev, je to premalo. Če želijo kaj večjega, zmogljivejšega, sodobnejšega ali udobnejšega, sta edina možnost nakup ali najem pri uvozniku. Cena za ultra športnega dvoseda RXP 255 X RS je 15.590, za superzmogljiv udoben tehnično napreden RXT 260 IS pa 17.890 evrov. Dnevni najem nas stane 175 evrov, tedenski najem pa 900 oziroma 1.000 evrov. Razmislite, kaj vam bolj ustreza, oziroma si, če razmišljate zgolj skozi številke, izračunajte, kaj se vam bolj splača. In pomislite na večja plovila, če hočete večjo družbo...

Ne spreglejte