Ponedeljek, 22. 11. 2010, 12.14
9 let, 2 meseca
Avtomobil padel v prepad, plinski sistem preživel

Avto v prepad in v ogenj
Zavedanje, da plinski sistem vgrajen v avtomobil ni nevaren, seveda ni novo in ga potrjujejo tako znanstvene teorije kot empirični preizkusi. A fantje, ki v podjetju Plineks vgrajujejo plinske sisteme, so se to odločili praktično dokazati tudi v Sloveniji. Zato so v varnih okoliščinah zapuščenega peskokopa v prepad potisnili bencinski in plinski avtomobil ter ju tudi zažgali. Rezultat ni presenetljiv, je pa pomirjujoč.
Človek umrl, plin preživel
Simuliranje trdnosti plinskega rezervoarja je bilo najbolj spektakularno. Z roba peskokopa je avto padel nekaj deset metrov v globino. Kot je razvidno s fotografije, od njega ni ostalo popolnoma nič; razen nedotaknjene posode za shranjevanje plina. Še ena tolažba za tiste, ki jim tudi to ne odpravi strahov pred eksplozijo plinske "jeklenke" – če uporabljamo LPG (ki je trenutno edini na razpolago v Sloveniji, čeprav prihaja tudi CNG), je ta shranjen z majhnim pritiskom, pod desetimi bari. Rezultat: če preživi človek, bo plinski rezervoar tudi!
Ob požaru je plin varnejši
Goreči avtomobili pri ljudeh vzbujajo največ strahu, še posebej zaradi možnosti eksplozije. A ne s plinskim ne z bencinskim vozilom se ni zgodilo nič pretresljivega. Plinski je pri požaru celo v prednosti, saj ima sistem, ki iz rezervoarja nadzorovano izpusti plin, če pritisk (zaradi toplote) preseže trikratno običajno vrednost. V nasprotju z bencinom se tudi ne razliva po okolici in s hlapi ne povzroča še več škode. Poleg tega elektronska zaščita v primeru požara prepreči dovod plina v motor.