Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
2. 11. 2009,
11.28

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 2. 11. 2009, 11.28

8 let, 8 mesecev

Trije ministri o prometni varnosti

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Minister za promet Patrik Vlačič, ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal in minister za pravosodje Aleš Zalar so na novinarski konferenci predstavili ukrepe za izboljšanje varnosti v prometu.

Vsi trije ministri se že od začetka mandata ukvarjajo s tem, kako izboljšati varnost na cestah in zmanjšati število najhujših prometnih nesreč. Ministri so se v tem tednu srečali tudi s svojci žrtev v zadnjih prometnih nesrečah, ki so vsem v opomin.

Minister za promet Patrick Vlačič je predstavil ukrepe za izboljšanje varnosti v prometu s področja Ministrstva za promet. Najprej je predstavil nekaj ukrepov za preprečitev vožnje v napačno smer na avtocestah. Povedal je, da bomo na podlagi poročila Policije o vseh uvozih na avtocesto priporočeno dodatno prometno signalizacijo postavili najkasneje do konca novembra. Do takrat se bomo tudi opredelili do najbolj učinkovitega sistema za preprečevanje vožnje v nasprotno smer. T.i. ježi namreč niso učinkoviti za vse skupine kršiteljev.

Imamo pet skupin voznikov:

1. Pijani vozniki. 2. Stari ljudje. 3. Trenutno nesposobni za varno vožnjo (čustvena stanja) – Pri teh ta rešitev deluje le delno, ne vedno. Po izkušnjah Avstrije pijani lahko tudi vozijo naprej po kolesnih obročih. 4. Hazarderji. 5. Samomorilci – vedno najdejo način, da zapeljejo v nasprotno smer, tudi z ročno zavoro v pravi smeri.

Minister Vlačič je poudaril, da glede ukrepov pri vožnji v napačno smer na avtocestah po ocenah strokovnjakov zaenkrat kaže, da je najbolj učinkovita indukcijska zanka na kritičnih uvozih, ki deluje kot opozorilo voznikom. Te možnosti bomo preučili in skupaj z upravljavci cest predstavili nadaljnje natančnejše ukrepe na tem področju do konca leta. Navedel je tudi posamične ukrepe Darsa, o katerih so mu že oddali prvo poročilo, kot na primer to, da se bodo novembra sestali s predstavniki Policije, DRSC ter DDC inženiring in svetovanje in skupaj pregledali cestne odseke s povečanim številom prometnih nesreč tre priključke na omrežje v upravljanju DRSC. Da bodo v novembru in decembru med drugim opravili:

- določitev in postavitev opozorilne prometne signalizacije na odsekih z zgostitvami prometnih nezgod, - terenski pregled cestnih odsekov s povečanim številom prometnih nesreč, - terenski pregled območij priključkov (sodelujejo predstavniki DARSa, DRSC, Policije in DDC), ki so izvedeni v obliki diamanta in bencinskih servisov, kjer so že bili evidentirani primeri izvoza iz servisa v nepravilni smeri z določitvijo začasnih ukrepov, v primeru potrebe po kompleksnejših, trajnih ukrepih pa se za to takoj naroči potrebna študija, - priprava sprememb in dopolnitev internega zapisnika (DARS) o prometnih nesrečah v katerega se vpiše tudi ocena razmer na cesti v času nastanka prometne nesreče, - postavitev 8 opozorilnih tabel »Vi vozite« za opozarjanje voznikov na prekoračitve dovoljenih hitrosti.

Poudaril je tudi, da bomo v prihodnjih treh letih povečali število stacionarnih radarjev, ob uvajanju sodobnih elektronskih tehnologij za cestninjenje pa bomo preučili možnosti uvedbe tudi sekcijskega nadzore hitrosti po vzoru sosednje Italije in Avstrije, ki bodo merili povprečno hitrost vožnje na določenem odseku ceste. Ob koncu je še povedal, da bodo k oblikovanju ukrepov za varnost na cestah v prihodnje povabili tudi ministrstvo za šolstvo in ministrstvo za zdravje, naslednje leto pa bo ustanovljena tudi agencija za varnost.

Ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal je predstavila pet ukrepov Ministrstva za notranje zadeve in Policije, ki bodo izboljšali stanje v prometu.

1. Dodatna prometna signalizacija Policija je v zadnjem tednu opravila temeljit pregled vseh kritičnih točk na avtocestah. Gre za pregled uvozov in izvozov iz avtomobilskih cest in počivališč na slovenskem avtocestnem križu. Posebna pozornost je bila namenjena ustreznosti prometne signalizacije in drugim tehničnim rešitvam, ki bi lahko preprečili ali zmanjšali napačna ravnanja voznikov, predvsem vožnje v nasprotno smer. Policija je ugotovila, kje je potrebno prometno signalizacijo dopolniti, da bi se zmanjšale možnosti voznikovega nepravilnega ravnanja.

Spremembe, ki jih predlaga policija, so: - dodatne postavitve tabel "prepovedan promet v eno smer" in "stop napačna smer", - obnovo talnih označb in dodatne talne označbe, - tabli "stop napačna smer" bi bilo potrebno dodati svetlobni učinek, ki bi bil vezan na senzor, ki zazna vožnjo v napačno smer, - na uvozih in izvozih diamantne izvedbe je potreben razmislek o začasnih ukrepih, ki bi vizualno in fizično preprečevali vožnjo v napačno smer. Dolgoročna rešitev pa je, da se na teh delih umesti krožna križišča, ki že vizualno preprečujejo zavijanje v napačno smer.

2. Sprememba načina dela prometne policije Policija se posebej ukvarja s spremembo načina dela na področju prometne varnosti. Direktorji policijskih uprav in komandirji policijskih postaj ne bodo v prihodnje ocenjevani skozi norme izdanih plačilnih nalogov, ampak bodo odgovarjali za oblikovanje prometno-varnostne politike na svojem območju. Testno bodo nov način uvedli 1. januarja 2010 na Policijski upravi Celje. To pomeni, da bo policija večjo pozornost namenjala večkratnim kršiteljem cestno prometnih predpisov, zagotavljala pa bo večjo prisotnost na cestah, kjer je največ prometnih nesreč. To je bistven zasuk v miselnosti, glede na to, da so policisti doslej vse prevečkrat zgolj izpolnjevali svoje norme. Pomembna pa je tudi nadgradnja sistema stacionarnih radarjev tudi na državnih cestah in pogostejša uporaba helikopterja za nadzor prometa.

3. Krizna intervencija Svojci, s katerimi so se srečali ministri, so opozorili, da včasih pride tudi do neprimernega odnosa, ki ga imajo po nesrečah s smrtnim izidom do njih policisti, tožilci, sodniki, zdravniki in drugi uradni organi, s katerimi se srečujejo. V policiji se zavedajo tega problema, zato bodo takoj začeli s pripravo programa usposabljanja s področja psihosocialne pomoči svojcem in proučitvijo možnosti, da svojce o umrlih obvešča policist v spremstvu psihologa. Takšen način bi uvedli za obveščanje o vseh žrtvah, ne samo s področja prometnih nesreč. Policija bo pripravila tudi opomnik, na kakšen način obveščati svojce. Pri tem bi radi aktivno k sodelovanju pritegnili nevladne organizacije, s katerimi sicer dobro sodelujemo, menimo pa, da je treba to sodelovanje še okrepiti.

4. Večji nadzor avtošol Začeli bomo z večjimi nadzori nad delom avtošol in tehničnih pregledov, ki jih bosta opravljala tako Direktorat za upravne notranje zadeve, kot tudi Inšpektorat za notranje zadeve. Pri izvedbi bodo sodelovali tudi policisti Specializirane enote za nadzor prometa iz Ljubljane. Pri opravljanju nadzorstvenih nalog Inšpektorat za notranje zadeve, Policija in Direktorat za upravne notranje zadeve MNZ v okviru svojih pristojnosti namreč ugotavljajo vse pogostejše kršitve predpisov na področju delovanja avtošol in na področju izvajanja tehničnih pregledov.

5. Zmanjšanje vinjenih voznikov na cestah Alkohol je na prvem mestu, kot sovzrok najhujših prometnih nesreč in to ne v majhnih količinah, saj so tipični povzročitelji kar krepko vinjeni.

Vsi trije ministri se strinjajo, da je nujna sprememba ustrezne zakonodaje. V Sloveniji sankcije za vinjene voznike niti niso mile, problem je, da niso učinkovite, dovolj pogoste in hitre. Zato predlagajo, da se za vinjene voznike zviša učinkovitost tako denarnih sankcij, odvzemom vozil kot tudi odvzemov vozniških dovoljenj. Razmišljanje gre v smeri dodatnega ukrepa za vinjene voznike, in sicer odvzem vozniškega dovoljenja v obdobju od enega do pet let.

Predlagali bodo, da se policijsko pooblastilo odvzema prostosti za večje količine alkohola v krvi nadgradi s takojšnjim postopkom na sodišču. Policisti bi v takšnih primerih vozniško dovoljenje kršitelju odvzeli in ga skupaj z obdolžilnim predlogom posredovali sodišču v nadaljnji postopek, ki bi moral biti prednostni. Vozniško dovoljenje se do zaključka postopka na sodišču kršitelju ne bi vračalo in voznik v tem času ne bi smel voziti. Če bo voznik, ki mu je bilo odvzeto vozniško dovoljenje, vozil in s tem kršil prepoved vožnje, bo sledila visoka denarna kazen. Če pa bi voznik, ki mu je bilo odvzeto vozniško dovoljenje, vozil pod vplivom alkohola, bi to lahko bilo kaznivo dejanje. Ministrstvo za pravosodje bo predlog za zaostritev opredelitve kaznivega dejanja predrzne vožnje že novembra posredovalo na svet za kaznovalno politiko. Ob tem so opozorili, da je sankcija lahko učinkovita le, če je izrečena hitro, če je dovolj visoka in če je potem tudi izvršena.

Za spremembo naših vrednot pa ne bodo dovolj zaveza treh ministrov, temveč sprememba miselnosti v družbi. Odgovornost poleg posameznikov, ki pijejo in vozijo, nosijo tudi lastniki in osebje, ki streže v lokalu. Očitno je, da se zakonskih določb, po katerih se vinjenim osebam ne sme prodajati alkoholnih pijač, ne držijo in da bo potrebno več nadzora. Značilnost vseh tragedij, v katerih je vpleten alkohol, pa naj si bo to prometna nesreča ali pa družinsko nasilje je, da so v njih pogosto največje žrtve tisti, ki niso pod njegovim vplivom.

Minister za pravosodje Aleš Zalar je predstavil tri ukrepe s področja Ministrstva za pravosodje.

1. Sprememba zakonodaje, s katero bodo zaostrili sankcije za vinjene voznike, in sicer tako, da se jim za določeno obdobje odvzame vozniško dovoljenje. Na ministrstvu proučujejo možnost, da bi pri povratnikih šlo za kaznivo dejanje ne glede na to, ali bo koga ogrožal ali ne. 10. novembra letos bo Svet za kaznovalno pravo proučil možnost za zaostritev opredelitve kaznivega dejanja predrzne vožnje v cestnem prometu.

2. Hitrost obravnave kazenskih zadev Tovrstne prometne nesreče bodo v prihodnje absolutno prednostno obravnavali. S tem želijo žrtve oz. svojce žrtev čim manj izpostavljati dolgotrajnim psihičnim obremenitvam v postopkih.

3. Razširitev sklada za plačilo odškodnin žrtvam kaznivih dejanj Na pravosodnem ministrstvu so pripravili tudi teze za razširitev sklada za plačilo odškodnine žrtvam kaznivih dejanj, predvsem za žrtve nasilja v družini, žrtve spolnih deliktov, žrtve, ko gre za otroke, pa tudi svojce žrtev, če gre za kaznivo dejanjo, ki se je končalo s smrtjo.

Ne spreglejte