Petek, 24. 1. 2014, 6.15
9 let
Slovenski dobavitelji s Fiatom znova pletejo močnejše vezi

Priložnosti projekta S_LIFE in tehnološki dan slovenskih dobaviteljev v Torinu
Javna agencija SPIRIT Slovenija in Slovenski avtomobilski grozd (ACS) sta z namenom promocije kakovosti in razvojnega potenciala slovenskih avtomobilskih dobaviteljev organizirala dvodnevno predstavitev v Torinu, ki se je je udeležila močna gospodarska delegacija. Prvi dan je bil zasnovan kot študijski obisk v okviru projekta S_LIFE, ki je namenjen povezovanju pri razvoju trajnostne, vzdržne mobilnosti ter vzpostavitvi čistejšega in učinkovitejšega sistema cestnega transporta do leta 2030.
Drugi dan pa je bil zasnovan kot Tehnološki dan slovenskih dobaviteljev v Fiatovem razvojnem centru Mirafiori Motor Village v Torinu.
V Torinu so predstavniki 20 slovenskih podjetji, dobaviteljev avtomobilske industrije, v dveh dneh spoznali zanimive primer dobre prakse in, kar je najpomembnejše, spletali nove poslovne stike.
Direktor ACS Dušan Bušen: Pričakovanja so zelo velika
Ključni namen tega dogodka je bila seveda poglobitev sodelovanja slovenskih podjetij z italijanskim avtomobilskim velikanom Fiatom. Da so bile pred deset in še nekoliko več leti vezi slovenskega razvojnega gospodarstva s Torinom močnejše, priznavajo tudi v združenju Slovenskega avtomobilskega grozda. "Po povezovanju Fiata skupaj s skupino GM in združevanju nabavnih poti je postalo sodelovanje slovenskih dobaviteljev s skupino Fiat minimalno. V zadnjih letih se je sicer nekoliko povečalo predvsem s Fiatovim projektom v Kragujevcu v Srbiji. Ker pa se povečuje nabor novih projektov in poslov tudi v drugih Fiatovih predstavništvih po svetu, so pričakovanja od tega predstavitvenega dogodka zelo velika. To je šele prva od aktivnosti, ki jih bomo izvedli za dosego zastavljenega cilja. Podjetja se zavedajo, da je treba dati poudarek novim projektom z inovativnimi izdelki, zato je posebnega pomena tudi udeležba Fiatovega raziskovalnega centra," je po predstavitvi v razvojnem centru povedal direktor ACS Dušan Bušen.
Sledile bodo tudi slovenske predstavitve v Volkswagnu in Mercedes-Benzu
Italija je največja poslovna partnerica slovenskega gospodarstva, druga največja glede na vrednost izvoza ter prva po obisku in prenočitvah italijanskih turistov.
Direktor agencije SPIRIT Slovenija Boštjan Skalar je že napovedal nove aktivnosti, saj se z obiskom v Fiatu nadaljuje serija obiskov, ki so jih lani organizirali že v BMW in Škodi, v prihodnje pa naj bi imeli podobno predstavitev tudi v Volkswagnu in Daimlerju oziroma Mercedes-Benzu.
Slovenska avtomobilska industrija pomeni skoraj 15 odstotkov izvoza
"Slovenski dobavitelji avtomobilski industriji so poznani po kakovosti, inovativnosti, visoki dodani vrednosti in konkurenčnih izdelkih, tako so zanesljivi poslovni partnerji. Na področju avtomobilske industrije deluje 223 slovenskih podjetij in zaposluje približno 15.800 ljudi. Letno ustvarijo 3,3 milijarde evrov prihodkov, leta 2012 pa so izvozili za 2,9 milijarde evrov. Avtomobilska industrija pomeni 10 odstotkov BDP in skoraj 15 odstotkov izvoza, ta je ključno gonilo razvoja gospodarstva. In čeprav na prvi pogled ni videti tako, je v svetovnih znamkah avtomobilov vgrajenih precej komponent in rezervnih delov, izdelanih v Sloveniji, ki so jih dobavitelji predstavili tudi na tokratni predstavitvi," je ugled in pomen slovenskih avtomobilskih dobaviteljev predstavil Boštjan Skalar.
Direktor javne agencije SPIRIT Slovenija je poudaril še, da opažajo, da se vedno več italijanskih podjetij odloča za selitev proizvodnje v Slovenijo. To naj bi se dogajalo predvsem zaradi boljše davčne zakonodaje, strateške lokacije ter kakovostne in dobro izobražene delovne sile.
Bo naslednji pomembni partner postal Piaggio?
Dogodka se je udeležil tudi Gregor Šuc, vodja Gospodarskega urad RS v Milanu, ki je pohvalil koncept predstavitve dobaviteljev pri proizvajalcu:
"Koncept se mi zdi zelo inovativen, saj je klasičen model sejemskih predstavitev že nekoliko zastarel. Dobavitelji pridejo neposredno do proizvajalca, se mu predstavijo s konkretnimi cilji, ne s splošno predstavitvijo. Podobno predstavitev bi radi organizirali tudi v podjetju Piaggio, saj je precej slovenskih podjetij pokazalo zanimanje za sodelovanje z njimi."
Ključna vloga urada je pomoč slovenskim podjetjem pri prodoru na italijanski trg, pri iskanju partnerjev in prodajnih kanalov ter tujih partnerjev za skupno nastopanje na tretjih trgih.
Z obiskom predstavnikov skupine Fiat so bili zadovoljni tudi dobavitelji.
Anica Anželak, namestnica direktorja v podjetju GK Tesnila, je po obisku povedala:
"Tovrstnih dogodkov se radi udeležujemo, saj tako navežemo poslovne stike, dobimo koristne informacije, kot na primer tokrat o reciklaži in ponovni uporabi materialov, in imamo priložnost predstaviti svoje izdelke novim trgom. Že dvakrat smo odšli na Japonsko, enkrat z gospodarsko delegacijo in drugič z ACS, kjer smo pridobili nekaj morebitnih kupcev.
Fiat je velik izziv in poslovni potencial tudi za Cimos
Mauricio Krbavčič, vodja projekta in razvojni inženir v koprskem Cimosu je bil precej konkreten:
"Od tega dogodka pričakujemo začetek sodelovanja s Fiatom in razširitev prodaje izdelkov na italijanski trg. Z Italijo trenutno poslujemo minimalno – na področju pedal za tovorna vozila sodelujemo s podjetjem Knorr Bremse, na dobri poti pa smo tudi za sklenitev sodelovanja s podjetjem Magneti Marelli. Fiat je za nas veliko okno na italijanski trg in dober izziv, v prid pa nam je tudi bližina Torina in s tem Fiata. Predstavniki Fiata se zanimajo predvsem za aluminijaste odlitke in posamezne kose za opremo notranjosti."
Taki dogodki so za podjetja zelo koristni …
Simona Petrič, direktorica podjetja Elvez, ki se ukvarja z umetnimi masami, v tovrstnih predstavitvah vidi veliko priložnosti:
"Taki dogodki so za podjetja zelo koristni, saj pomenijo neposreden stik dobavitelja in proizvajalca – dobro izkušnjo imamo tudi z lanske predstavitve v Škodi, s katero se že dogovarjamo o možnostih sodelovanja."