Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Gregor Pavšič

Sreda,
6. 9. 2023,
7.38

Osveženo pred

1 leto, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,91

Natisni članek

Natisni članek

IAA Munchen 2023

Sreda, 6. 9. 2023, 7.38

1 leto, 2 meseca

IAA München

Nemci si manejo roke: ambicije Kitajcev tudi za nove posle v Sloveniji?

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,91
IAA Munchen | BYD je v Münchnu pokazal nov model seal, ki ga bodo prodajali tudi v Evropi. Varnostno-asistenčne sisteme zanje že zdaj izdeluje nemški Bosch.  | Foto IAA Munchen

BYD je v Münchnu pokazal nov model seal, ki ga bodo prodajali tudi v Evropi. Varnostno-asistenčne sisteme zanje že zdaj izdeluje nemški Bosch.

Foto: IAA Munchen

Rast novih avtomobilskih znamk na Kitajskem in njihove evropske ambicije so lahko za razvojna podjetja iz Evrope, ki večinoma sodelujejo tudi s slovenskimi dobavitelji, lepa priložnost. To je eno izmed sporočil iz ozadja mobilnostne razstave IAA v Münchnu.

Napovedani prihod številnih kitajskih avtomobilskih znamk v Evropo postaja pomemben ne le za evropske proizvajalce, ki s tem dobivajo novo konkurenco, temveč tudi za evropske dobavitelje.

Na udaru bodo najprej nemški, saj bo Nemčija za večino kitajskih znamk eden izmed prvih trgov za poskus preboja v Evropo. Nemški dobavitelji so v veliki meri povezani tudi s slovenskimi razvojnimi podjetji. Napovedi Kitajcev jih načeloma ne skrbijo, v njih vidijo celo priložnost za novo rast in nova poslovna sodelovanja.

IAA Munchen
Avtomoto "Kitajci so eno generacijo pred Evropo. Ujeti jih moramo!" #foto

Stefan Hartung, izvršni direktor Boscha | Foto: IAA Munchen Stefan Hartung, izvršni direktor Boscha Foto: IAA Munchen Nemški Bosch že sodeluje s Kitajci in novo konkurenco pozdravlja

"Kitajski proizvajalci bodo postopno prilagodili svoje avtomobile evropskemu kupcu. Taka postopna pot je dobra. Enako tudi za nas kot dobavitelja, saj številne te znamke že poznamo prek svojih sodelovanj na Kitajskem. Širitev ponudbe bo nazadnje dobra za konkurenco in končnega kupca avtomobilov," je za Reuters na mobilnostni razstavi IAA v Münchnu povedal Stefan Hartung, izvršni direktor Boscha.

Bosch trenutno varnostno-asistenčne sisteme že izdeluje za večino avtomobilov najbolj prodorne kitajske znamke BYD, elektromotorje za proizvajalca luksuznih vozil Human Horizon, prav tako so med dobavitelji znamke Nio.

IAA Munchen | Foto: IAA Munchen Foto: IAA Munchen

IAA Munchen | Foto: IAA Munchen Foto: IAA Munchen

Za Kitajce so priložnost predvsem električni avtomobili

Kitajske znamke si obetajo prodor predvsem na evropski trg električnih avtomobilov. Ta je letos v prvih sedmih mesecih zrasel za 55 odstotkov na 820 tisoč avtomobilov. To je bilo 13 odstotkov celotnega trga. Med znamkami z evropskimi ambicijami so MG Motors, BYD, Nio, Xpeng, Leapmotor, Dongfeng in podobne.

Lani je bila odmevna študija družbe JATO Dynamics, da je povprečna cena električnega avtomobila na Kitajskem 32 tisoč, v Evropi pa 56 tisoč evrov. To je v industriji sprožilo manjši preplah, da se tudi evropskim avtomobilistom obeta "naval" poceni kitajskih avtomobilov.

Nemški ZF ima že 40 tovarn na Kitajskem

Dobavitelji se tega vprašanja bojijo manj kot proizvajalci vozil, saj sodelujejo tudi s Kitajci. Ob podrobnem pregledu športnega terenca mlade in malo znane znamke Aiways smo že poročali, da je v ozadju avtomobila U5 predvsem znanje izkušenih evropskih dobaviteljev.

Nemško podjetje ZF Friedrichshafen ima na Kitajskem okrog 40 svojih lokacij, ki so za ZF kot enega najbolj znanih dobaviteljev novih avtomobilov prispevale 20 odstotkov vseh prihodkov. Okrog 40 odstotkov prihodkov na Kitajskem so za ZF ustvarile prav domače kitajske znamke.

Ne spreglejte