Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Gregor Pavšič

Petek,
3. 1. 2014,
8.33

Osveženo pred

9 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 3. 1. 2014, 8.33

9 let, 3 mesece

Liaoning – bila naj bi plavajoči hotel, danes prva kitajska letalonosilka (video)

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Kitajska je začela aktivno uporabljati nekdanjo ukrajinsko letalonosilko Veryag, ki je bila sprva mišljena za plavajoči hotel in igralnico. Po več letih obnove je Kitajska dobila prvo letalonosilko.

Liaoning končala 37-dnevno usposabljanje na morju

Kitajska je svojo prvo letalonosilko leta 1998 kupila v Ukrajini, jo nato obnovila in jo začela uporabljati pred dvema letoma.

Novembra je z ladje uspešno vzletelo in nato še pristalo kitajsko vojaško letalo. Zdaj se je po 37 dneh na morju vrnila s svoje prve preizkusne naloge, v kateri je posadka preizkusila oborožitev ladje ter izvedla vajo formiranja.

V vaji so sodelovale tudi druge kitajske vojaške ladje, letalo in podmornice.

Na dražbi so jo Ukrajinci prodali za 20 milijonov ameriških dolarjev

Ladjo so leta 1985 izdelali v ladjedelnici Shipyard 444 v Ukrajini. Dela na ladji so končali leta 1992, ko je bila konstrukcija končana, manjkala je le še celotna elektronika. Po razpadu Sovjetske zveze je lastništvo nad ladjo, ki je imela takrat še ime Veryag, prevzela Ukrajina. Leta 1998 je bila ladja brez motorjev, krmila in večine operativnih sistemov, zato so jo za 20 milijonov ameriških dolarjev prodali na dražbi.

Epsko potovanje iz Ukrajine na Kitajsko

Letalonosilko je kupilo podjetje Chong Lot Travel Agency iz Hong Konga, ki je nameravalo ladjo preurediti v plavajoči hotel in igralnico. Prevoz ladje iz Ukrajine je bil pravo dolgotrajno in zelo drago epsko potovanje.

Turčija nizozemskemu vlačilcu letalonosilke ni dovolila prehoda skozi Bosporske ožine. Šele ko je kitajska vlada finančno obubožani Turčiji obljubila priliv svojih turistov, so popustili in dovolili prehod letalonosilke. Skozi Bospor jo je spremljalo 27 ladij, med njimi enajst vlačilcev.

Vključenih je bilo 16 krmarjev in 250 mornarjev, prehod pa je namesto običajne ure trajal kar šest ur.

Ker prehod skozi Sueški kanal ni dovoljen za ladje, ki nimajo lastnega vira pogona, so morali letalonosilko proti Kitajski vleči skozi Gibraltarsko ožino in okrog rta Dobrega upanja. Celotno potovanje, ki ga je prekinilo še močno neurje (eden od mornarjev je med reševanjem umrl), je bilo dolgo kar 28.200 kilometrov oz 15.200 navtičnih milj.

Pot je bila dejansko zaman, kajti oblasti v Macauu podjetju Chong Lot niso podelile licence za igralništvo in zato svojih velikopoteznih načrtov niso mogli uresničiti. Skupni stroški prevoza letalonosilke so znašali kar 30 milijonov ameriških dolarjev.

Poveljstvo kitajske vojske je šele leta 2011 potrdilo, da na podlagi nekdanje ukrajinske letalonosilke razvija lastno ladjo za usposabljanje vojaških sil. Tega leta je letalonosilka tudi zapustila dok v Dalianu in opravila prvo poskusno plovbo. Kitajska vojska je ladjo uradno prevzela septembra leta 2012.

Ne spreglejte