Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Jure Gregorčič

Nedelja,
26. 1. 2014,
10.33

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 26. 1. 2014, 10.33

9 let

11.700 kilometrov dolg absolventski izlet

Jure Gregorčič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Štirje prijatelji so se ob koncu študija v 14 let starem terencu podali na avanturistični absolventski izlet. Iz Ljubljane so se po cestah in brezpotjih podali do Bišeka, prestolnice Kirgizije.

39 dni doživetij na krilih skromnosti, iznajdljivosti in improvizacije

Matevž Artač, Jaka Sluga, David Martin Kukovec in Aljoša Strajnar so v 39 dneh prevozili 11.700 kilometrov. Pot jih je vodila skozi 11 držav: Slovenijo, Hrvaško, Srbijo, Bolgarijo, Turčijo, Irak, Iran, Turkmenistan, Uzbekistan, Tadžikistan in Kirgizijo. Velik del potovanja so preživeli na izjemno slikoviti in tudi v današnjem času izzivov polni starodavni svilni poti.

O tovrstnem avtomobilskem podvigu smo sicer poročali lani, ko so se še nekoliko daljše poti lotili lotili pri Land Roverju. A z najnovejšo tehniko ter bistveno večjo logistično in finančno podporo.

Štirje avtomobilskih avantur željni Slovenci pa so se podobne poti, vključno z vsemi pastmi narave in izzivi različnih kultur, lotili bistveno bolj skromno in preprosto. V 14 let starem avtomobilu so za seboj med drugim pustili tudi drugo najvišje ležečo cesto na svetu, tako imenovano Pamir Highway, ki se povzpne do višine 4.655 metrov nad morjem.

2.000 evrov za avtomobili in 1.230 evrov za gorivo

Fantje so se na pot podali v korejskem terencu ssangyong mussu, letnik 1999, ki so ga kupili za 2.000 evrov. Njegov 2,9-litrski turbodizel Mercedes-Benzovega porekla je na 11.700 kilometrov dolgi poti "popil" 1.230 litrov goriva, za katerega so v povprečju plačevali okoli evro za liter.

Ker so z avtomobilom okoli 1.000 kilometrov prevozili tudi po razritih makadamih in celo puščavskih brezpotjih ter z njim prečili gorske prelaze na nadmorski višini več kot 4.000 metrov, so se jasno morali spopasti tudi s tehničnimi izzivi. Na poti so vsaj osemkrat reševali težave s pregrevanjem motorja, šestkrat so popravljali sklopko, šestkrat krpali gume in preživeli celo nesrečo. Trenca so kljub naporni poti v Bišeku uspešno prodali in se z letalom vrnili domov.

Ne spreglejte