Sreda, 18. 8. 2010, 8.15
8 let, 7 mesecev
Športna vožnja je dodatno tveganje
Poligon ni prometna površina
Tečaj varne ali dinamične vožnje, zgolj sprostitveni "drive day" dogodek ali pa udeležba na obveznem tečaju za izbris kazenskih točk. Kakšno je tveganje, če se tečaja udeležimo z lastnim vozilom in ga nato tam poškodujemo? "Naš poligon je uradno neprometna površina in zavarovalnica ne krije stroškov, če bi poškodovali osebni avtomobil," pravi Stane Kucler, upravitelj poligona Blagomix Racing Park v logaški industrijski coni. Ob tem dodaja, da ima večina organizatorjev tečajev in drugih dogodkov sklenjeno posebno zavarovanje, toda pred odhodom se je dobro o tem prepričati.
Nesreče so redke
Na Vranskem morate podpisati izjavo, da proti lastnikom in upraviteljem poligona v primeru nesreče ne boste vlagali odškodninskih zahtevkov. V prvi vrsti torej vozite na lastno odgovornost. Upravitelji vranskega poligona pravijo, da je to športno-rekreacijska površina. Po njihovih besedah tudi v primeru trka ne bi bilo težav z izplačilom zavarovalnega zahtevka. Zavarovalnica in lastniki avtomobilov bi se morali dogovoriti sami, upravitelji pa ne bi posredovali.
Zavarovalnice se otepajo dirkačev
Najtežje je kasko zavarovati pravi dirkalni avtomobil. Cena peugeota 207 S2000, s katerim je letos na reliju Monte Carlo deseto mesto osvojil Andrej Jereb, se na trgu vrti okrog 250 tisoč evrov. Jereb pravi, da je poleg nakupa ali najema dirkalnega avtomobila, prav njegovo zavarovanje največja težava. "Zavarovalnice se tega rade otepajo. Dirkači smo rizična skupina, po drugi strani pa imajo verjetno tudi slabe izkušnje. Dogovori so čisto vedno individualni. Če sam tudi poslovno ne bi sodeloval z zavarovalnimi hišami, bi zelo težko sklenil razumljiv dogovor. Cene zavarovanj za dirkalnike so namreč vrtoglave," razlaga trikratni slovenski prvak v reliju.
Športni dnevi na Grobniku
Težave lahko nastopijo tudi v primeru, da se s svojim avtomobilom udeležite športnega dogodka na katerem izmed urejenih dirkališč. V Sloveniji jih praktično ni, zato pa je blizu hrvaško dirkališče Grobnik. Zavarovalniški agenti opozarjajo, da udeležba na takih "drive day" dogodkih predstavlja dodatno tveganje, ki pa ga osnovno kasko zavarovanje ne pokriva. Potrebno je dodatno kasko zavarovanje, ki ga je mogoče skleniti tudi kratkoročno. To velja tudi za športne dneve, ki niso prava dirkaška tekmovanja. V vseh primerih je marsikaj odvisno tudi od zavarovanja dogodka s strani organizatorja.
Naš nasvet
Pred odhodom na poligon je dobro preveriti način organizacije in ali je dogodek ustrezno zavarovan. Pri vožnji po dirkališču pa ne gre brez dodatnega zavarovanja. Čeprav se politike zavarovalnih hiš razlikujejo, prav tako pa tudi cene premij, je tedaj zelo težko izterjati odškodninski zahtevek. Najboljša rešitev je začasno dodatno kasko zavarovanje, ki ga lahko sklenete tudi za samo deset dni.