Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Gregor Pavšič

Sreda,
6. 4. 2016,
10.18

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,53

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 6. 4. 2016, 10.18

7 let, 1 mesec

Mladoletniki v dveh letih povzročili 236 prometnih nesreč, kdo odgovarja zanje?

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,53

Mladoletne osebe so v zadnjih dveh letih v Sloveniji z motocikli, avtomobili in traktorji povzročile skupno 236 prometnih nesreč. Če mladoletniki v prometu niso pod nadzorom, zanje odgovarjajo starši. Tem lahko grozi tudi 160 evrov globe.

Mladoletniki v zadnjih dveh letih naredili dobrih 4.300 prometnih prekrškov

Lani se je na slovenskih cestah pripetilo skoraj 18 tisoč prometnih nesreč (17.924), kar je bilo najmanj v zadnjih petih letih. Približno pol odstotka prometnih nesreč so zakrivile mladoletne osebe, torej osebe, ki so stare manj kot 18 let. Mladoletniki so bili lani neposredno krivi za štiri prometne nesreče več kot leta 2014. Policija ne vodi statistike, koliko mladoletnih oseb je prometno nesrečo zakrivilo brez ustreznega vozniškega dovoljenja. Pričakovano so lani več kot polovico vseh prometnih nesreč mladoletniki zakrivili z enoslednim vozilom, torej z eno izmed različic motocikla.

Policisti so v zadnjih dveh letih zabeležili 55 kršitev cestno-prometnih predpisov (CPP) pri osebah, mlajših od 14 let, in 4.346 prekrškov pri osebah, starih od 14 do 18 let.

Starši, skrbniki ali rejniki so dolžni skrbeti za otroka ali mladoletnika oz. ga nadzorovati, ko je udeležen v cestnem prometu. Če ima mladoletnik veljavno vozniško dovoljenje, za prometne prekrške odgovarja sam. | Foto: Starši, skrbniki ali rejniki so dolžni skrbeti za otroka ali mladoletnika oz. ga nadzorovati, ko je udeležen v cestnem prometu. Če ima mladoletnik veljavno vozniško dovoljenje, za prometne prekrške odgovarja sam.

Starši morajo otroka ali mladoletnika v prometu nadzorovati

Odgovornost otrok in mladoletnikov ureja prekrškovna in zakonska zakonodaja, področna zakonodaja, kot je zakon o pravilih cestnega prometa (ZPrCP), pa s posebnimi določili ureja tudi odgovornost staršev, skrbnikov ali rejnikov.

Ti so za otroka ali mladoletnika dolžni skrbeti oz. ga nadzorovati, ko je udeležen v cestnem prometu. Če mladoletnik torej doma vzame motocikel ali avtomobil in se z njim vozi "na črno" in brez vozniškega izpita, so zaradi neustreznega nadzora odgovorni starši oziroma skrbniki. Opustitev nadzora nastopi zlasti takrat, ko starši dopustijo, da mladoletnik ravna v nasprotju s predpisi zakona.

 | Foto:

Staršem lahko grozi globa vsaj 160 evrov

Z globo 160 evrov so za prekršek kaznovani starši, skrbniki oziroma rejniki, katerih otrok ali mladoletnik stori prekršek, po tem zakonu pa je prekršek posledica opustitve dolžne skrbi ali nadzorstva nad njim, v sedmem členu navaja ZPrCP.

"Kadar mladoletnik pelje vozilo z veljavnim vozniškim dovoljenjem, izpolnjuje pogoje za udeležbo v prometu in je zato sam odgovoren za prekršek oziroma prometno nesrečo. Postopki so v nadaljevanju drugačni, kar je povezano s prekrškovno zakonodajo. Odgovornost je torej podana, vendar so za mladoletnika predpisane specifične sankcije, ki jih lahko izreče le sodišče. Nadzorna dolžnost bi bila lahko opuščena, če bi otroku oziroma mladoletniku omogočili uporabo vozila, ta oseba pa ne bi izpolnjevala pogojev za vožnjo, torej nima vozniškega dovoljenja. Vsak primer je treba obravnavati posamično in iskati odgovornost," razlagajo na slovenski policiji.

Dodati velja, da lahko starše mladoletnikov doleti tudi plačilo stroškov odvoza avtomobila. Če policija avtomobil mladoletnika izloči iz prometa, ga mora lastnik (starši) odstraniti v roku 24 ur. V nasprotnem primeru ga bodo odstranili vzdrževalci cest, plačilo storitve pa bo jasno na plečih lastnika avtomobila. Ta bo moral v tem primeru plačati še dodatno globo 80 evrov.

Ne spreglejte