Ponedeljek, 20. 9. 2010, 14.27
8 let, 8 mesecev
Ko avtomobil ostane pod vodo
Avtomobil najprej poriniti iz vode
Obseg poškodb in potrebnega popravila je najbolj odvisen od višine vodostaja. Zamislimo si dva najbolj črna scenarija: vaš avtomobil odplakne podivjani vodotok ali pa se iznad gladine na parkirišču vidi le še streho avtomobila. V prvem primeru je avtomobil bržkone treba odpisati, v drugem pa vse ni izgubljeno – avtomobil moramo le poriniti ven iz vode oziroma počakati, da njena višina upade. Vžiganje motorja v vodi, tudi če bi bilo zaradi izpostavljenosti akumulatorja sploh mogoče, milo rečeno ni priporočljivo.
Motor ni glavna težava
Popravilo je najbolj smiselno zaupati pooblaščenim serviserjem in strokovnjakom. Prav oživljanje motorja naj bi imelo celo najvišjo stopnjo uspešnosti. Treba ga je razdreti in očistiti ter preveriti električne kontakte. Še posebej pri motorjih s turbinskim polnilnikom lahko vsaka odvečna kapljica pomeni trajne posledice, zato je vžiganje pred servisnim pregledom še toliko manj primerno. Največja težava modernih avtomobilov pa je neskončno število elektronskih vezij, naprav in pomagal. Elektrika in voda pač ne gresta skupaj.
Smiselnost popravila je zagotovo vprašljiva
Navkljub v teoriji možnim popravilom elektronike, je delovanje elektronskih sistemov po taki povodnji zagotovo vprašljivo in odpira tudi osnovna varnostna vprašanja. Predvsem gledano na daljši rok. Veliko dela pri sanaciji avtomobilskega potopa zahteva tudi čiščenje notranjosti vozila in votlih delov karoserije. Blato in voda pač prideta domala povsod. Zato smiselnost popravila zagotovo ni na mestu, saj lahko strošek popravila preseže vrednost avtomobila. Tudi če povsem posušen avtomobil deluje nemoteno, lahko v drugem primeru oksidirana elektronska napeljava vpliva na delovanje elektronskih varnostnih sistemov v avtomobilu. Največ v primeru poplavljenega avtomobila torej pomeni dobra zavarovalna polica ...