Ohranjanje dediščine solinarstva na južnem delu Krajinskega parka Sečoveljske soline, imenovanem Fontanigge, je skrb piranskega Pomorskega muzeja Sergej Mašera.
V muzeju so se s 189.000 evri, ki so jih v dveh letih dobili od kulturnega ministrstva, lotili petih sklopov obnove in, kot trdijo, dokazali, da je z relativno malo denarja mogoče veliko narediti.
Obnove so se lotili po tradicionalni metodi
Na Fontaniggeah so pridobivanje soli opustili v šestdesetih letih 20. stoletja. Tradicijo pridelave soli na način, ki izhaja iz 14. stoletja, prikazuje Muzej solinarstva ob kanalu Giassi. Obiskovalci si lahko utrinke iz življenja in dela solinarjev pričarajo z ogledom ostankov solinarskih hiš, solnih polj in kanalov, ki so del izjemne kulturne krajine. Ministrstvo za kulturo je za to območje kulturnega spomenika državnega pomena v dveh proračunskih letih dodelilo 189.000 evrov interventnih sredstev. "S tem denarjem smo se lotili petih poglavij obnove," je zadovoljna direktorica pomorskega muzeja Martina Gamboz. V kanalu Giassi obnavljajo suhozidane zidove nasipov v dolžini 190 metrov. Delajo po tradicionalni metodi, torej uporabljajo akacijeve kole in kamne. Še pomembnejša je obnova zunanjih visokomorskih zapornic. Skoznje spuščajo svežo morsko vodo ter jih uporabljajo za dreniranje odpadnih in drugih presežnih vod. Dve so prenovili lani, letos je na vrsti tretja.
Upajo, da bodo dobili sredstva za celovito obnovo stavb
Na tradicionalen način obnavljajo tudi "piacale", ploščadi, ki solinarske hiše varujejo pred poplavo. "S pravim temeljenjem ohranjajo stavbno dediščino v sedanjem stanju, tako da bi se morda čez nekaj let, ko bi dobili denar, lahko lotili celovite obnove stavb," razmišlja direktorica. Ploščadi je devet, varujejo pa deset hiš, saj sta na eni od ploščadi dva objekta. "Tam bi želeli po načelih konservatorskega načrta, ki so ga pripravili v zavodu za varstvo kulturne dediščine, izvajati pedagoško dejavnost," sogovornica razkriva želje.