TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
5. 10. 2010,
14.12

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Torek, 5. 10. 2010, 14.12

8 let

Za letos napovedana 1,1-odstotna gospodarska rast

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3
Banka Slovenije za letos napoveduje 1,1-odstotno rast slovenskega gospodarstva, kar je 0,2 odstotne točke manj od aprilskih napovedi, je razbrati iz oktobrskega poročila o cenovni stabilnosti.

Za prihodnje leto v Banki Slovenije pričakujejo 1,9-odstotno gospodarsko rast, v letu 2012 pa naj bi se ta okrepila na 2,9 odstotka. Kot je na novinarski konferenci ob predstavitvi poročila v Ljubljani dejal guverner Banke Slovenije Marko Kranjec, se je makroekonomska slika slovenskega gospodarstva delno izboljšala, zato je tako kot letos tudi v 2011 in 2012 pričakovati sicer bolj šibko gospodarsko rast.

Kranjec o težavah povezanih s konsolidacijo Vseeno pa na Banki Slovenije opozarjajo, da so napovedi še vedno zelo negotove in podvržene številnim tveganjem. Kranjec je med tveganji navedel predvsem težave, povezane s konsolidacijo javnih financ, morebitno oteženo pridobivanje finančnih virov na trgih in zmanjšanje zunanjega povpraševanja.

Ali Sloveniji grozi padec bonitetne ocene? Direktor Analitsko raziskovalnega centra pri Banki Slovenije Damjan Kozamernik pa je med čermi omenil potrebo po hitrejši in močnejši javnofinančni konsolidaciji doma in v tujini, ki bi prehodno lahko upočasnila rast povpraševanja. Neverodostojna strategija javnofinančne konsolidacije v Sloveniji bi lahko po njegovih besedah povzročila tudi padec bonitetne ocene in podražitev zadolževanja države.

Potencialne ovire na poti rasti bruto domačega proizvoda so še povečanje strukturne brezposelnosti ob nadaljevanju težav na trgu dela in s tem povezana izguba človeškega kapitala, nadaljevanje težav v gradbeništvu ter možnost vnovične zaostritve razmer na finančnih trgih in razdolževanje bank ter s tem povezana nesposobnost bančnega sektorja, da financira pospešeno gospodarsko dejavnost.

Ne spreglejte