Petek, 1. 2. 2008, 10.22
9 let
V Srbiji v nedeljo odločitev med Tadićem in Nikolićem

Izbirali bodo med sedanjim proevropskim predsednikom Borisom Tadićem in nacionalistom Tomislavom Nikolićem. Javnomnenjske raziskave napovedujejo zelo tesno zmago Tadića. Več javnomnenjskih raziskav kaže izredno majhno prednost Tadića, okoli odstotne točke, ob tem da je analitik nevladnega Centra za svobodne in demokratične volitve (Cesid) Marko Blagojević poudaril, da je okoli 20 odstotkov volivcev še neodločenih, tako da bi lahko bili rezultati drugačni.
Pričakovana še višja udeležba kot v prvem krogu
V drugem krogu pričakujejo še večjo volilno udeležbo kot v prvem, ko je bila več kot 61-odstotna, odločilni pa naj bi bili prav glasovi še neodločenih. Nikolić je v prvem krogu 20. januarja sicer zmagal z 39,99 odstotka glasov in dobrimi štirimi odstotnimi točkami prednosti pred Tadićem (35,39 odstotka).
Tadić ni dobil jasne podpore Bruslja
Tadić, kandidat Demokratske stranke - DS, po ocenah nekaterih analitikov pred drugim krogom tudi ni dobil jasne podpore Bruslja, saj pričakovanega podpisa sporazuma o stabilizaciji in pridruževanju v ponedeljek ni bilo. Beograd je podpis pričakoval, čeprav ne izpolnjuje pogoja polnega sodelovanja s haaškim Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, ker Haagu še ni izročil nekdanjega poveljnika vojske bosanskih Srbov Ratka Mladića.
EU, ki vidi v ponujenem političnem sporazumu podporo proevropskim silam v Srbiji in pospešitev njenega približevanja povezavi, pa je v sredo s Srbijo začela še dialog o odpravi vizumov.
Srbija je na prelomnici
Tadić je na drugi strani sporočal, da se bodo na volitvah odločali, ali bo Srbijo vodila evropska ideja ali Vojislav Šešelj, za vojne zločine v Haagu obtoženi vodja SRS. Poudaril je, da bo Srbija 3. februarja na prelomnici in da sta pred njo dve jasni poti - pot v EU in v boljše življenje ali pa pot stran od Evrope in v izolacijo.
ZDA, ki podpirajo načrt posebnega odposlanca ZN za Kosovo Marttija Ahtisaarija o nadzorovani neodvisnosti Kosova, so pred drugim krogom volitev izrazile željo, da bi si Srbija še naprej prizadevala za "širitev odnosov z Evropo, ZDA in ostalim delom mednarodne skupnosti".
ZDA in EU za zmago Tadića
ZDA in EU naj bi si namreč želele zmage Tadića, ki se kot proevropsko usmerjen politik zdi sposobnejši za odpor morebitnemu emocionalnemu in nacionalističnemu odzivu v Srbiji na razglasitev neodvisnosti Kosova, pri kateri Priština vztraja kljub nasprotovanju Srbije in Rusije.
Britanski Financial Times, ki je navedel neimenovane zahodne diplomate, je poročal, da naj bi Priština v primeru zmage Nikolića v soglasju z Brusljem in Washingtonom neodvisnost razglasila do 13. februarja. V primeru vnovične izvolitve Tadića pa naj bi razglasitev na željo EU preložila za nekaj tednov, morda do konca februarja ali prve polovice marca, EU pa bi v tem času skušala doseči dogovor o tesnejših odnosih s Srbijo.