TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
27. 1. 2008,
15.42

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 27. 1. 2008, 15.42

9 let

V ponedeljek Bushev zadnji govor o položaju v državi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Ameriški predsednik George Bush bo v svojem zadnjem govoru o položaju v državi predvsem skušal opozoriti Američane in svet, da bo do prihodnjega januarja še vedno na položaju.

Bushev govor (ob 21. uri po lokalnem času) pred obema domovoma kongresa in ob navzočnosti vrhovnih sodnikov, štaba združenih poveljstev oboroženih sil, ministrov (razen enega, ki bo na varnem za primer katastrofe v kongresu) ter posebnih gostov naj bi bil posvečen štirim temam, in sicer gospodarstvu in mednarodni trgovini, Iraku, terorizmu in politiki.

Drugi govor pred demokratsko večino

To bo drugi Bushev govor pred demokratsko večino v kongresu, potem ko ga je moral po porazu republikancev leta 2006 lani začeti s pozdravom prvi predsednici predstavniškega doma v zgodovini ZDA, demokratki Nancy Pelosi iz Kalifornije.

Kongers bo "zavzela" vojska policistov in agentov

Tokratni govor je minister za domovinsko varnost Michael Chertoff razglasil za dogodek posebnega pomena za nacionalno varnost. Kongres bo tako "zavzela" vojska policistov in agentov tajne službe. Takšno razkazovanje moči naj bi že v kali zatrlo morebitne zle naklepe teroristov, čeprav posebnih informacij o terorističnih grožnjah ameriške oblasti nimajo.

Kdo si upa nosti značke z napisom "Sem Bushev republikanec"?

Bolj kot teroristi sicer grozijo Američani, ki so nezadovoljni z Bushevo politiko in bodo skušali pripraviti proteste. Med njimi je skupina "Američani, združeni za spremembe", ki je sprožila 8,5 milijona dolarjev vredno kampanjo, da spomni Američane na to, kar je Bush počel v zadnjih sedmih letih. Pred kongresom bodo pripadniki skupine skušali republikanskim kongresnikom deliti velike broške z napisom "Sem Bushev republikanec", ker želijo videti, koliko jih bo upalo te broške nositi na vidnem mestu.

Kandidati si Busha sploh ne upajo omenjati

Večina anket kaže, da Bush uživa le okrog 34 odstotkov javne podpore, in tudi republikanski predsedniški kandidati pozivajo k spremembam v Washingtonu. Busha pa si med kampanjo niti ne upajo omenjati, razen ko gre za razpravo o vojni v Iraku, kjer tekmujejo med sabo, kdo je prej podprl Bushevo odločitev za povečanje števila vojakov v začetku lanskega leta.

Američani si želijo poslušati o gospodarstvu

Ameriško javnost najbolj zanima gospodarstvo. Anketa inštituta Harris kaže, da si 64 vprašanih odstotkov želi, da bi Bush o tem govoril največ. Le 19 odstotkov vprašanih jih namreč meni, da je ameriško gospodarstvo v dobrem stanju. Ostalih 81 odstotkov jih meni, da je gospodarstvo v zadovoljivem ali slabem stanju. Ob lanskem govoru je gospodarski položaj kot dober ocenilo 31 odstotkov vprašanih. Okrog 75 odstotkov Američanov meni, da je davčni sistem nepravičen in 66 odstotkov jih ni zadovoljnih z napredkom v Iraku.

Bo preprečil polomijo republikanske stranke?

Govori o položaju v državi so za predsednike ZDA priložnost, da si povečajo podporo v javnosti, kar je doslej večini uspevalo in tudi Bush upa, da bo letos tako. Lahko se bo pohvalil o potrditvi dogovora z demokrati v kongresu glede paketa gospodarske stimulacije, pri čemer bodo Američani začeli dobivati denar od davkarije poleti. Tako Bela hiša upa, da se bo gospodarska slika začela spreminjati še pred novembrskimi volitvami, da bi preprečili polomijo republikanske stranke.

Velikih pretresov ni pričakovati

Bush je v lanskem govoru napovedal, da bo v Irak poslal več vojakov, letos pa bo povedal, da je ta odločitev pomagala k zmanjšanju nasilja in velikemu napredku. Na domačem področju velikih napovedi ni mogoče pričakovati, ker je premalo časa za rezultate do konca mandata. Na zunanjepolitičnem pa bo zanesljivo omenil nova mirovna pogajanja med Izraelom in Palestinci, ki so se začela na njegovo pobudo lani v Annapolisu.

Bush je pred petimi leti v govoru o položaju v državi Iran, Severno Korejo in Irak označil za sile osi zla, leta 2003 pa se je začela vojna proti Iraku. Zlobni jeziki ameriških komikov se že šalijo, da bi bil najbolj eleganten izhod iz sedanjih gospodarskih težav morda nova vojna ali pa vsaj resna grožnja z njo.

Ne spreglejte