Nedelja, 7. 3. 2010, 10.32
9 let, 3 mesece
V podjetjih večinoma interna izobraževanja za čakajoče na delo

V podjetjih se večinoma odločajo za interna izobraževanja, s pomočjo katerih delavci pridobijo dodatna znanja na delovnem področju podjetja. Namen zakona o delnem povračilu nadomestila plače, ki ga je vlada sprejela kot pomoč podjetjem v času gospodarske krize, je med drugim tudi povečanje zaposljivosti delavcev z dvigom njihove izobrazbene ravni. S tem se izboljša tudi konkurenčnost delodajalca.
V okviru tega programa zavod priznava in sofinancira stroške vseh vrst usposabljanj, razen šolnin, in sicer do največ 500 evrov na delavca za čas njegovega začasnega čakanja. Kot so pojasnili na zavodu za zaposlovanje, bodo prva izplačila za usposabljanje realizirana v tem mesecu v okvirnem znesku 56.000 evrov.
Izvajanje izobraževanj preverja zavod, ki vsakega delodajalca spremlja med izvajanjem ukrepa. Ker gre za sofinanciranje programov iz sredstev evropskega socialnega sklada, pred izplačilom iz proračuna kontrolo opravi tudi služba za kontrolo in nadzor pri ministrstvu za delo, in sicer na podlagi 20-odstotnega vzorca.
Za zaposlene na čakanju na delo na Slovenskih železnicah potekajo predvsem interna usposabljanja z različnih vsebinskih področij. Kot so pojasnili, se med drugim delavci usposabljajo za opravljanje del primerljive zahtevnosti na sorodnih področjih dela. Za zaposlene izvajajo tudi izobraževanja na področjih motivacije, komunikacije in odnosov, del izobraževanj sestavljajo usposabljanja iz varstva pri delu in zdravega načina življenja, potekajo pa tudi računalniška usposabljanja.
V podjetju Lip, lesna industrija Bled, ki zaposluje 280 delavcev in še 42 v invalidskem podjetju, imajo trenutno na čakanju od 50 do 70 zaposlenih, odvisno od naročil. Podjetje režijske delavce večinoma pošilja na zunanja izobraževanja z področij, na katerih delajo, za proizvodne delavce pa v podjetju organizirajo interna izobraževanja. "Izobražujemo jih za polivalentnost. To pomeni, da znajo obvladati čim več delovnih operacij," je povedal izvršni direktor splošnega sektorja v podjetju Lip Bled Anton Koncilja. S tem, ko jih izobražujejo za različne delovne operacije, so delavci tudi bolj zaposljivi, je povedal Koncilja.
Tudi v gradbenem podjetju Granit iz Slovenske Bistrice so za zaposlene na čakanju predvsem organizirali izobraževanja, povezana z varnostjo na delovnem mestu in požarno varnostjo. Za zaposlene zidarje in tesarje, ki so bili na čakanju, pa so pripravili tudi strokovno izobraževanje o novih sistemih opaževanja. Podjetje ima 280 zaposlenih delavcev, v januarju in februarju je bilo na čakanju okoli sto delavcev, trenutno jih je še okoli 15. Njihovo število je odvisno od zagotovljenega dela, je povedala vodja kadrovske službe Irena Pregl.