Ljubljanski župan Zoran Janković in direktor Energetike Ljubljana Hrvoje Drašković sta odprla Mesarski most.
Most stoji med znamenitima Plečnikovima tržnima lopama, na mestu, kjer je že Jože Plečnik pred skoraj 100 leti predvidel povezavo med tržnico in Petkovškovim nabrežjem.
Janković: Mesto druženja, življenja in mesto brez politike
Ljubljanski župan Janković se je zbrani množici Ljubljančanov zahvalil za njihovo podporo, jim izrazil dobrodošlico, ter zaželel, da "naj ta trg postane mesto druženja, življenja in mesto brez politike".
Most delo arhitekturnega biroja Atelier arhitekti
Most, ki v dolžino meri 33, v širino pa dobrih 17 metrov, in je delo arhitekturnega biroja Atelier arhitekti, je namenjen pešcem in kolesarjem. Velika višinska razlika med nabrežjema Ljubljanice na tem mestu je premagana z obojestranskimi stopnišči, ki ju spremljata klančini za gibalno ovirane.
Na strani ljubljanske tržnice je v kletnih prostorih mostu urejena povezava z obstoječim dvigalom v Plečnikovi tržni lopi. Umeščene so nove javne sanitarije ter dostop do bodočega parkirišča pod tržnico. Pod mostom je urejena tudi postaja za plovila mestnega rečnega prometa, dostopna tudi gibalno oviranim.
Odlitki bronastih skulptur Jakova Brdarja sestavni del mostu
Ker je most umeščen v središče nekdanjih mesarskih lop, ga zaznamujejo skulpture, ki na svoj način pripovedujejo to zgodbo. Na Petkovškovem nabrežju most označuje velik kip Prometeja, na ograji pa miniature hudomušno namigujejo na dogajanje v tržnih lopah. Avtorji so namreč že v natečajni fazi projekta k sodelovanju povabili akademskega kiparja Jakova Brdarja, čigar odlitki bronastih skulptur so tako postali sestavni del mostu.
Prvi javni anonimni natečaj za Mesarski most je bil sicer razpisan že pred 20 leti, zgrajeni most pa je rezultat prvonagrajene natečajne rešitve, izbrane leta 2008 na javnem anonimnem arhitekturnem natečaju za ureditev širšega območja ljubljanskih tržnic.
Zupančič: Prvi pristan v središču mesta
Predsednik društva rečnih kapitanov na Ljubljanici Tomo Zupančič je dejal, da je danes za čolnarje velik dan, saj so dobili prvi pristan v središču mesta, ki ustreza vsem modernim standardom. Pričakujejo, da bodo v letošnjem letu dobili še nekaj pristanišč, kar jim bo omogočilo, da bodo v prihodnosti organizirali javni prevoz Ljubljančanov po mestu.
Vozili bi od zapornic na Ambroževem trgu do Špice, kasneje pa vse do križišča Peruzzijeve in Ižanske ceste.
Utrinki z otvoritve (klik za povečavo):
Most bi morali dokončati že 23. aprila
Kot je znano, bi morala izvajalca, SCT in Gradis Ljubljana, po sklenjeni pogodbi z soinvestitorjema (Mestno občino Ljubljana in Energetiko) most dokončati že 23. aprila, a so se dela zavlekla do poletja. Zaradi tega bo sledila pogodbeno kazen. Za vsak dan zamude do pridobitve uporabnega dovoljenja za most je v pogodbi predvidena nekaj manj kot 15.000 evrov odbitka izvajalcem pri plačilu pogodbene vrednosti opravljenih del (2,9 milijona evrov).