Upravne enote so dobile usmeritve, naj pri odločanju o podaljševanju dovoljenja za začasno bivanje tujcev upoštevajo njihove izjave, da jim delodajalec ni zagotovil plačila za opravljeno delo.
"Ob stečaju Vegrada se je pojavilo vprašanje glede odstranitve tujih delavcev, ki jim bo razveljavljeno delovno dovoljenje in s tem dovoljenje za začasno prebivanje v Sloveniji," je v sporočilu za javnost zapisala notranja ministrica Katarina Kresal.
Samo za tiste tujce, ki še delajo
Še posebej, dodaja, ker tuji delavci, ki jim bodo razveljavili delovno dovoljenje in posledično dovoljenje za začasno prebivanje, za svoje že opravljeno delo niso dobili plačila. "Upravne enote so prejele usmeritve za delo pri podaljševanju dovoljenja za začasno prebivanje tujim delavcem. Tako ob odločanju upoštevajo tudi izjave delavcev o tem, da jim delodajalec ni zagotovil plačila za opravljeno delo. To pa velja le za delavce, ki še opravljajo delo na podlagi ustrezne pogodbe in imajo za to tudi izdano delovno dovoljenje, vendar pa zato, ker jim delodajalec ne izplačuje plače, ne morejo dokazati obstoja pogoja zadostnih sredstev za prebivanje. Izpolnjevanje tega pogoja je namreč nujno za podaljšanje dovoljenja za začasno prebivanje," je zapisala Kresalova.
Podaljšanje za tiste, ki bodo upravičeni do denarnega nadomestila
V primeru delavcev Vegrada, nad katerim je že stekel stečajni postopek, podaljšanje dovoljenja za začasno prebivanje ni mogoče, možna pa je izdaja nadaljnjega dovoljenja za začasno prebivanje za tiste delavce, ki bodo upravičeni do prejemanja denarnega nadomestila za čas brezposelnosti.
"Trenutno in do zaključka postopkov razveljavitve dovoljenj za začasno prebivanje, to je okvirno do konca novembra, so vsi Vegradovi delavci v naši državi zakonito in jih zaradi nezakonitega prebivanja ne bo nihče odstranil iz države," zatrjuje ministrica. In dodaja, da vsak postopek odstranitve iz države policija vodi individualno, nikoli kolektivno, saj bi bilo to v nasprotju s konvencijo o človekovih pravicah. Če bi v posameznem primeru prišlo do izpolnitve pogojev za odstranitev, bo policija v skladu s splošnim načelom mednarodnega humanitarnega prava proučila tudi možnost dovolitve zadrževanja na ozemlju Slovenije, če bo posameznik za to zaprosil.
Neenotna navodila
To je v popolnem nasprotju s tistim, kar je govoril direktor policije, ki je jasno povedal, da morajo tisti, ki nimajo dovoljenja za bivanje, takoj zapustiti državo, saj morajo izkazati, da imajo sredstva za preživetje, opozarja sindikalist Srečko Čater. Poleg tega so stvari po Sloveniji različno urejeno, zato je potrebno poenotenje. "Štirje delavci, ki so prijavljeni v Mariboru, so brez težav podaljšali dovoljenja," pojasni Čater.
Tuji delavci sicer še vedno upajo, da bodo delo še dobili. "Domov so odšli, ker nimajo od česa živeti," poudarja Čater. Prepričan je, da se bo stvar dokončno uredila le, če bodo v stečaj odšla tudi druga hčerinska podjetja Vegrada: "Invalidsko podjetje je le fiktivno, zaposluje 184 delavcev, od tega je polovica tujcev, a za stečaj potrebuje tudi soglasje ministra za delo in socialne zadeve. Montal je že nekaj mesecev brez direktorja in ne posluje."
Samski dom dvignil najemnino s 70 na 117 evrov
A živimo v kapitalizmu, ugotavlja Čater, saj je ob vsej krizi, ki je prizadela Vegradove delavce, celjski samski dom v nekdanjem Gradisovem domu z 70 evrov dvignil najemnino tujim delavcem na 117 evrov.
Tujcem kosilo, domačim nič
Vedno več je pritožb tudi "domačih" delavcev, opozarja Čater. "Kot pravijo, tuji delavci vsaj obedujejo v javni kuhinji, slovenski državljani pa se morajo znajti po svoje. Morate vedeti, da že od novembra lani niso dobili poštene plače. Vse, kar so dobivali kasneje, je bila miloščina iz torbe na roko," opozarja Čater.