Sobota, 19. 10. 2013, 17.12
9 let
Znani in njihov jutranji recept za uspešen delovni dan

Pokojna železna lady Margaret Thatcher je vsak dan vstala ob petih zjutraj, Dan Akerson (General Motors) redko spi dlje kot do 4.30 zjutraj, podobno tudi Tim Cook (Apple) prva elektronska sporočila pošlje že ob 4.30, ob 5.00 pa ga že lahko najdemo v telovadnici. Andrea Jung (Avon) vstane ob peti uri zjutraj, se odpravi v telovadnico in je do 8. ure zjutraj že v svoji pisarni. Tudi oba Georgea Busha, tako mlajši kot starejši, sta bila že med svojim predsedovanjem jutranja človeka, piše Business Insider.
Že ameriški znanstvenik Benjamin Franklin je dejal: "Spat hodi zgodaj in zgodaj vstajaj, pa boš zdrav, bogat in moder." Tudi on je vstajal okoli pete ure zjutraj in se vsako jutro, ko je načrtoval svoj dan, vprašal, kaj dobrega lahko stori ta dan.
Kaj pa Slovenci? Nekaj znanih Slovencev smo povprašali, kdaj vstajajo in katere jutranje rituale opravijo, da pridobijo energijo in motivacijo za dan, ki je pred njimi.
Roman Dobnikar, direktor družbe Petrol maloprodaja Slovenija Kot je dejal, ima do potankosti izdelan načrt delovnega tedna, ki ga urejata sam in njegova tajnica. Zjutraj ima tako čas za svoje aktivnosti. Okolica, kjer živi, je odličen teren za aktiven šport. Zjutraj vsak dan vstane ob 4.50, zbudi pa se običajno sam, brez budilke. "Imam izdelan načrt. Pretegnem se za pet minut, preden grem v kopalnico. Potem se umijem in na hitro uredim. Ob 5.20 začnem telovaditi. Če je lepo vreme, grem teč ven, v naravo, pa tudi če je rahel dež, " je povedal in dodal, da doma v dnevni sobi telovadi le, če je dež in zunaj zelo mrzlo. Takrat telovadi ob glasbi in kolesari na sobnem kolesu. Ob 6.10 konča, popije čaj z svežo aloe vero in gre pod prho. Po prhi, ko se ohladi, poje zajtrk. Od doma se odpravi ob 6.45, z vmesnim postankom za kavo pa je ob 7.30 na delovnem mestu.
Kot je še pojasnil, je jutranji tip človeka. "Zvečer sem sicer aktiven, ampak se držim pravila, da po 22. uri ne delam več za službo. Tudi sicer gremo z družino raje spat prej kot prepozno." Vstajanje mu torej ne predstavlja težav, gre pa tukaj predvsem za stvar motivacije in odločitve vsakega posameznika.
Tak slog mu omogoča izjemno zdravo in aktivno življenje. "Našel sem svoje ravnovesje. Pravzaprav imam načelo, da vsak dan poskusim narediti vse v tistem dnevu. Vse, tudi če ne 100-odstotno. Tako sem dobil občutek in nadzor nad življenjem." Zjutraj med športom gre skozi obveznosti, ki so pred njim, in jih premisli. S tem je dobil občutek večne pripravljenosti.
Kot glavne prednosti tega, da dan začne zgodaj, je navedel pripravljenost za delo, zdravje, red in disciplino, vzor sinovoma in veselje do življenja.
Marjan Batagelj, predsednik uprave podjetja Postojnska jama
Čeprav nikoli ni bil jutranji tip človeka, se je z leti navadil jutranjega vstajanja. Budilka ga zjutraj ne budi več, saj ima, kot pravi, že kar vgrajeno biološko uro. Vstaja med šesto in sedmo uro zjutraj ter opravi predvsem tiste osnovne jutranje stvari, za rekreativne stvari pa si običajno vzame čas zvečer. Zjutraj se odpravi na tek, ko ima prost dan, pa gre v hribe.
Stalnica njegovih jutranjih dni je skodelica kave, ob kateri se umiri, pogleda koledar v mobilnemu telefonu, preleti celoten dan in se nanj psihično pripravi. Praviloma to naredi že prejšnji večer, da potem zjutraj vstane miren, zjutraj pa le še na hitro preleti vse obveznosti, ki ga čakajo. Če človek nima jasno zloženih stvari, ima lahko potem dan zelo nemiren, je še dejal.
Lučka Kajfež Bogataj, klimatologinja
Vstaja zgodaj, okrog šeste ure, še zlasti poleti. Zjutraj sicer ne telovadi v klasičnem smislu, gre pa na primer na vrt postorit, kar je treba. Ko vrt miruje, je prva skrb pospravljanje po hiši, tako da dan začne razgibano. Sledita prhanje in zelo skromen zajtrk, ki je bolj v obliki tekočine, obvezna sta mleko in kava. Prvi resni obrok si privošči okrog poldneva.
"Vstati preprosto moram zgodaj, sicer zmanjka časa," pravi Kajfež Bogatajeva. Sicer pa tudi če ima prost dan, vstaja zgodaj. Vstajanje ji je bilo v mladih letih muka, danes pa sploh ne. Sploh kadar je jutro sončno, jo, kot pravi, kar katapultira iz postelje.
Jerca Zajc Šušteršič, voditeljica na Planet TV
Dan vedno začne s sveže iztisnjenim pomarančnim sokom, ki mu sledi kava, zraven pa je čas za prve novice – običajno tiste prek spleta, časopis pride na vrsto pozneje. Vstaja sicer ob "normalni uri", okoli sedmih oz. vsaj pol ure pred hčerko. Poleti gre dostikrat ob sedmih plavat, med letom pa včasih pred službo –ob šestih – na tek, vendar le takrat, ko čez dan ne utegne, saj dan raje začne umirjeno.
Tako živi že leta, prilagaja se vsakokratnim službenim obveznostim, spremembo prinesejo tudi otroci. Sicer je prepričana, da pregovor rana ura – zlata ura zanjo kar drži in da je to, da si zna človek dobro organizirati svoj dan, lahko ključ do uspeha. Poleg tega se zaveda, da možgani bolje delujejo zjutraj oziroma čez dan.