Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
9. 7. 2012,
12.10

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 9. 7. 2012, 12.10

9 let

Žajbelj, najbolj znano domače zdravilo proti vnetju dlesni

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Danes ga ne uporabljamo le kot naravno zdravilo pri prebavnih motnjah in raznih vnetjih, ampak tudi kot začimbo in naravno čistilo za kožo.

Klobučevinastim listom sivkasto-zelene barve z modrimi, vijoličastimi, rožnatimi ali povsem belimi cvetovi že od nekdaj pripisujejo zdravilne lastnosti. V ljudskem izročilu žajblju pripisujejo lastnost podaljševanja življenja, uživa pa tudi ugled zelišča, ki izboljšuje spomin starejših ljudi.

Najbolj znano domače zdravilo za vnete dlesni ali žrelo in razjede v ustih Žajbelj se zaradi številnih zdravilnih snovi – čreslovine, triterpene in eteričnega olja, z glavnimi učinkovinami tujonom, cineolom in kafro – velikokrat uporablja kot naravno zdravilo.

Pripravki iz žajbljevih listov Uporabljamo jih lahko v obliki čaja, poparkov, eteričnega olja ter vodnih ali alkoholnih izvlečkov. Žajbljeve liste lahko posušimo ali pa jih uporabimo kar sveže.

Za vneto grlo dve do tri žličke žajbljevih listov prelijte s tremi decilitri vode. Preden poparek precedite, ga pokritega pustite stati deset minut. Topel poparek grgrajte večkrat na dan.

Vodo lahko zamenjate tudi z mlekom, ki ga osladite z medom. Tako pripravljen napitek, ki ga popijete toplega, vam bo pomagal v boju proti kašlju.

Pri uporabi žajblja bodite previdni Dolgotrajna uporaba in prekomerni odmerki žajbljevih pripravkov so lahko zaradi velike vsebnosti tujona, neke vrste živčnega strupa, ki se nakopiči predvsem v alkoholnih izvlečkih, zdravju nevarni. Lahko namreč pride do občutka vročine in omotičnosti, pospešenega bitja srca in epileptičnih krčev. Dolgotrajno zdravljenje z žajbljem tako ni priporočljivo, trajati mora manj kot tri tedne.

Nosečnicam in doječim materam (zavira tvorbo mleka) se uživanje žajblja odsvetuje, zaradi vsebnosti tujona, ki lahko sproži napade, pa se ga morajo izogibati tudi ljudje z epilepsijo.

Žajbelj v gospodinjstvu, kulinariki in kozmetiki Poleg tega, da se uporablja kot začimba – najpogosteje kot dodatek k mesu, ribam in zelenjavnim enolončnicam –, je tudi odlično sredstvo proti moljem, ki perilu doda še svež vonj.

Žajbelj pa je učinkovit tudi v kozmetiki, saj deluje kot naravni čistilni preparat za kožo, uporablja pa se ga tudi za nego las, spiranje in potemnitev sivih las ter za ublažitev rdečice na obrazu.

Ne spreglejte