Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
20. 2. 2012,
14.47

Osveženo pred

4 leta, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 20. 2. 2012, 14.47

4 leta, 4 mesece

Vrnite življenje vaši nožnici!

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Vsakodnevno nas opozarjajo o novih virusih in nevarnostih potencialnih okužb. Antiseptični robčki in razna razkužila za roke gredo zato dobro v promet.

Bakterije pobijamo vsepovprek, ne zavedamo pa se, da si v marsikaterem primeru s tem naredimo več škode kot koristi! Za antibiotike je znano, kakšno škodo lahko naredijo v črevesju, kjer, poleg škodljivih bakterij, pobijejo tudi naravno, obrambno mikrofloro. Le-ta skoraj od rojstva naprej skrbi za dobro delovanje črevesja in če jo z antibiotiki uničimo, so neprijetne posledice tu: driske, zaprtja, napenjanje ... Proizvajalci prehranskih dopolnil, farmacevtska in živilska industrija za ponovno vzpostavljanje črevesne mikroflore že vrsto let ponujajo t. i. probiotike - kapsule, kapljice, jogurte, ki vsebujejo seve mlečnokislinskih bakterij za ponovno vzpostavitev pravilnega delovanje črevesja. Probiotiki so že del našega vsakdanjika. Zelo redki pa se zavedamo, da podobni »ekosistemi«, kot v našem črevesju, obstajajo tudi v drugih delih našega telesa. Tako npr. ohranjajo naše zdravje v ustih, na koži in v občutljivih intimnih predelih. Ko gre za intimne predele, za ustrezno vlažnost, pH in obrambno sposobnost občutljive sluznice nožnice poskrbijo ženski spolni hormoni in - podobno, kot v črevesju – probiotične mlečnokislinske bakterije.

V zdravi vaginalni mikroflori prevladujejo sevi Lactobacillus acidophilus, ki pomagajo vzdrževati rahlo kislo vaginalno okolje (pH 3,8 – 4,5). Pred vaginalnimi okužbami ščitijo še na druge, bolj neposredne načine: sproščajo bakteriocine (strupe, ki uničujejo škodljive bakterije), s svojo prisotnostjo pa tudi preprečujejo vezavo škodljivih mikroorganizmov na sluznico nožnice in ovirajo njihovo prekomerno razmnoževanje.

Ko pride do vaginalnega vnetja, se ta vaginalni »ekosistem« poruši: prevladajo sevi škodljivih mikroorganizmov, občutno pa se zmanjša število koristnih mlečnokislinskih bakterij.

Poleg zunanje okužbe je še vrsta vzrokov, ki do vaginalnih vnetij lahko pripeljejo: - vlažno okolje intimnih predelov, ki ga še stopnjujemo z nošenjem sintetičnega perila in uporabo dnevnih ščitnikov iz neprepustnih umetnih materialov, je idealno za razrast glivic (Candida), - hormonska nihanja zaradi uporabe kontracepcije, v nosečnosti in še posebej padec estrogena v klimakteriju pomenijo za nožnico stres in spremembo pH – obrambna sposobnost nožnične sluznice se zmanjša in nožnica je bolj dovzetna za okužbe, - tudi splošna oslabelost organizma negativno vpliva na obrambno sposobnost same nožnice, - do zmanjšanje števila mlečnokislinskih bakterij in s tem do večje verjetnosti za vaginalna vnetja pa pride tudi zaradi terapije z antibiotiki in pretirane osebne higiene (agresivna bazična mila, izpiranje nožnice z različnimi »tuši«...), ki varovalno mikrofloro nožnice uničijo oz. fizično odstranijo.

Ne glede na to, kaj je vzrok za vaginalno vnetje, pa le-to vedno spremlja porušeno ravnovesje v vaginalni mikroflori.

Zato je logično in pomembno, da vnetje ne le pozdravimo, ampak tudi preprečimo, da bi se čez teden, dva ponovilo... Da se z vaginalnim probiotikom zoperstavimo okužbi, vrnemo življenje naši nožnici in tako poskrbimo za njeno dolgoročnejšo zaščito.

www.vagilact.si

Ne spreglejte