Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
29. 12. 2011,
17.45

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 29. 12. 2011, 17.45

8 let, 7 mesecev

Spodite tečnega mačka

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Izognite se slabemu počutju naslednje jutro.

Od najdaljše noči v letu nas loči le še dober dan. Ne glede na to, kje boste leto 2012 dočakali – če bo v igri alkohol, se je skorajda nemogoče izogniti slabemu počutju, ki vas bo spremljalo v nedeljo. Kljub temu, lahko z malo truda omilite neprijetne učinke opojnih pijač – začnite že, preden dvignete prvi kozarec. Vse kar je treba, je, da med pitjem uporabljate glavo – na ta način vam najhujši maček ne bo prišel do živega. Dehidracija, suha usta, utrujenost, glavobol, slabost, razdražljivost, pesimizem – simptomi mačka, s katerim se moramo soočati po zabavnih, divjih nočeh. Intenzivnost mačka je odvisna od vrste različnih dejavnikov; denimo starosti in teže, nanj pa vpliva tudi vrsta alkohola, ki ga uživamo.

Kaj lahko povzroča hujšega mačka? V alkoholu se navadno nahajajo stranski produkti, ki so nastali ob njegovi fermentaciji – več kot jih vnesemo v svoje telo, hujšega mačka lahko imamo. Temne alkoholne pijače, kot so brendi, viski in rdeče vino, vsebujejo več stranskih produktov, manj pa jih imajo svetle pijače, denimo vodka in belo vino. Več jih imajo tudi cenejše pijače – dražji alkohol naj bi bil namreč bolj kakovosten, hkrati pa našemu telesu tudi bolj prijazen.

Nekateri verjamejo, da naj bi hujšega mačka povzročal sladkor v pijačah, kot so koktajli. K intenzivnejšemu mačku so nagnjeni tudi kadilci. Ti namreč ob pitju navadno pokadijo več, kar lahko vodi v zastrupitev z nikotinom, naslednje jutro pa k večjemu glavobolu. Nagnjenost k negativnim posledicam pitja je hkrati gensko pogojena.

Preden začnete piti … … se primerno pripravite. Najprej svojemu želodcu privoščite okusen in zdrav obrok. Napolnite ga z živili, bogatimi s škrobom in vitamini ter minerali. Hrana v želodcu bo namreč vsrkala alkohol in omilila njegove negativne posledice. Če si privoščite nekaj mastnega, denimo pico, vas lahko kasneje kombinacija maščobe in alkohola prisili k sedenju ob toaletni školjki. Ob hrani si privoščite tudi dovolj brezalkoholne tekočine. Izberite vodo in sveže iztisnjene sokove. Hladilnik založite tudi s svojim najljubšim "zdravilom" za "zmačkano" jutro.

Preden se podate v svet alkoholnih pijač, razmislite tudi o tem, da z njimi ne boste preveč hiteli. Enaka količina alkohola v zelo kratkem času lahko mačka namreč naredi še hujšega, kot ista količina v daljšem časovnem obdobju.

Ko pijete Natočite si alkoholne pijače, ki imajo manj možnosti za povzročanje mačka. Kot rečeno, so to svetlejše in kakovostnejše pijače. Če ste ljubitelji piva, si ga privoščite, preden preidete na žgane pijače in ne obratno.

Ko imate v rokah kozarec, na vsake toliko časa tudi nekaj prigriznite. V poštev lahko pridejo oreški, pokovka pa tudi čips in slane palčke. Brez pretiravanj, seveda. Med posameznimi kozarci alkohola, svojemu telesu privoščite tudi kozarec vode. V primeru, da ste v družbi, ki takih dejanj ne tolerira, se nanjo požvižgajte. Navsezadnje boste jutri vi tisti, ki se boste počutili bolje!

Vaša jetra lahko na eno uro razgradijo toliko alkohola, kot se ga nahaja v enem pivu, zato je priporočljivo, da na uro spijete le eno pivo oziroma eno manjšo pijačo. Če to mejo prekršite, tvegate hujšega mačka.

Ko se zabava konča, vi pa se odpravljate pod odejo, si privoščite še en kozarec vode, ki jo začinite z B vitaminom. Izogibajte se tabletam proti glavobolu – ta dejanja lahko namreč resno poškodujejo jetra.

Naslednje jutro si privoščite zdrav zajtrk in pojdite v naravo. Svež zrak in rekreacija lahko namreč pomagata pri izločanju strupov iz telesa. Če za izhod iz hiše nimate moči, si privoščite vsaj vročo kopel.

Na zdravje, a s pametjo v roki!

Ne spreglejte