Torek, 16. 8. 2011, 12.49
8 let, 7 mesecev
S pravilno izbiro hrane do dobrega počutja
Za vaše slabo počutje niso vedno krive le vsakodnevne skrbi, pomanjkanje svežega zraka in gibanja, temveč tudi način prehranjevanja. Pravilna prehrana in uživanje določene vrste hrane, ki spodbuja dobro voljo, lahko pomagata pregnati vaše slabo počutje.
Znanstveniki so dokazali, da na naše dobro počutje vplivajo živila, kot so:
Sladka premama, čokolada Čokolada, zlasti temna, z visoko, 70- ali več odstotno vsebnostjo kakava, je na najvišjih mestih na seznamu najbolj prestižnih živil, ki uravnavajo razpoloženje in čustva in hkrati skrbijo za zdravje in vitalnost našega telesa. Sladka pregreha vsebuje sestavino feniletilamin, ki dviguje razpoloženje in skrbi za psihično ravnotežje. Sladkor, ki ga vsebuje čokolada, ob zaužitju sproži izločanje hormona inzulin, ki v možganih spodbudi nastajanje serotonina, tako imenovanega hormona sreče. Čokolada tako podobno kot antidepresivi povzročijo občutek sreče in dobrega razpoloženja.
Rumena kalorična bomba, banane Zaradi visoke vrednosti kalija so odlično domače zdravilo proti depresiji, preprečujejo pa tudi raznovrstne krče. Visoke vrednosti magnezija v bananah znižajo občutek anksioznosti, poleg tega pa bomo po njihovem zaužitju tudi boljše spali. Banane so, ker prav tako vsebujejo tudi serotonin, hormon sreče, tako kljub nekoliko višji kalorični vrednosti dober spodbujevalec dobre volje.
Polnozrnati izdelki in sončnično seme Tovrstni izdelki so polni ogljikovih hidratov, ki prav tako dvigujejo raven hormona sreče. Če boste tako pri obroku namesto belega kruha izbrali polnozrnatega, se ne boste odločili le za bolj zdravo izbiro, temveč tudi za tisto, ki vas bo navdala z boljšim počutjem. Piko na i pa boste dodali še, če boste polnozrnatim izdelkom dodali še sončnična semena, ki pozitivno vplivajo tudi na delovanje malih sivih celic. Za dobro počutje bo tako poleg vitaminov poskrbel tudi selen iz semen.
Vitaminsko zeleno zlato, špinača Ta zelena zelenjava, ki jo je najbolje uživati svežo, je poleg tega, da je naravni antioksidant in da izboljšuje delovanje celic, tudi bogat vir vitaminov ter železa in kalcija. Vsebuje tudi vitamin B9, ki je ključnega pomena za proizvajanje serotonina. Uživanje špinače pa znižuje porabo kisika, s čimer se poveča proizvodnja energetsko bogatih snovi v mišičnem tkivu in zaradi česar se posledično izboljša delovanje mišic in splošno zdravje.