Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
12. 2. 2014,
15.44

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 12. 2. 2014, 15.44

9 let

Rastlinska olja so del zdrave prehrane

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Del zdrave prehrane so tudi maščobe, zlasti nenasičene, ki so vir esencialnih kislin, vitaminov in mineralov, pomembnih za naše zdravje.

Mnoga rastlinska olja blagodejno vplivajo na naše zdravje, saj v zmernih količinah pomagajo pri njegovem ohranjanju kot tudi pri preprečevanju bolezni. Tovrstnih olj je dandanes na voljo veliko, mi pa vam predstavljamo le nekaj najbolj priljubljenih.

Olivno olje je lahko prebavljivo, saj naj bi bila sestava njegovih kislin precej podobna sestavi kislin v človeškem telesu. Pozitivni učinki tega olja naj bi izhajali iz nenasičenih maščobnih kislin in visoke vsebnosti skupine antioksidantov, imenovanih polifenoli. Tako olivno olje pozitivno vpliva na razmerje med dobrim in slabim holesterolom, razširja žile in znižuje krvni tlak, znižuje raven krvnega sladkorja, stimulira izločanje žolča ter ima protivnetne in protitrombotične učinke.

Bučno olje je bogat vir maščob omega-3 in omega-6, zato je zdravo za srce in ožilje, v krvi tudi znižuje raven slabega holesterola ter pomaga krepiti imunski in prebavni sistem. Pomembno pa je tudi za zdrave mišice, sklepe in kosti. Bučno olje ni primerno za pripravo jedi na visokih temperaturah.

Avokadovo olje vsebuje veliko vitamina E in klorofila. Tako spodbuja obnavljanje kože, pomemben pa je tudi za zdrave dlesni. Ker se avokadovo olje začne dimiti pozneje kot vsa preostala rastlinska olja, pri okoli 260 stopinjah Celzija, je primeren za kuho, cvrtje in tudi peko na žaru.

Orehovo olje je izredno bogato z maščobnimi kislinami omega-3. Njegovo redno uživanje zmanjšuje stres, pozabljivost, anksioznost in depresijo. Zmanjšuje tudi tveganje za boleznimi srca in ožilja ter je izvrsten čistilec strupov iz telesa. Orehovo olje uporabljamo le za začinjanje že pripravljenih jedi, saj ni primerno za toplotno obdelavo.

Laneno olje je odličen vir esencialnih maščobnih kislin omega-3 in omega-6 ter pomemben regulator krvnega obtoka, imunskega sistema ter presnove maščob. Preprečuje tveganje za bolezni srca in ožilja ter znižuje raven holesterola v krvi. Uporabljamo ga kot dodatek k že kuhanim jedem ali polivko za solato, ni pa ga priporočljivo uporabljati za peko pri visokih temperaturah.

Sezamovo olje ima močan okus in je bogato z antioksidanti in minerali, kot so baker, magnezij, železo in kalcij, kot tudi esencialnimi maščobnimi kislinami in aminoklislinami, zlasti metionina in triptofana, ki pozitivno vplivata na dobro delovanje ledvic in jeter. Nerafinirano sezamovo olje lahko uporabljamo tudi za pečenje in cvrtje, saj zdrži toplotno obdelavo do 190 stopinj Celzija.

V kokosovem olju prevladujejo srednjeverižne maščobne kisline, ki spadajo v skupino zdravih nasičenih maščob, ki se med drugim lažje presnavljajo in jih telo bolj uporablja za energijo kot za skladiščenje. Omenjeno olje je bogato tudi z lavrično kislino, ki deluje protivirusno, protibakterijsko in protimikrobno. Prav tako zmanjšuje tveganja za boleznimi srca in rakavimi obolenji ter zmanjšuje možnost osteoporoze. Kokosovo olje lahko uporabimo pri kuhanju in peki, saj ima visok prag osmoditve.

Ne spreglejte