Torek,
13. 8. 2024,
14.09

Osveženo pred

13 ur, 15 minut

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,13
utrujenost spanje produktivnost spanec

Natisni članek

Torek, 13. 8. 2024, 14.09

13 ur, 15 minut

Popoldanski počitek ima svoje prednosti - a tudi slabosti

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,13
spanje | Foto Shutterstock

Foto: Shutterstock

Popoldanski počitek ali siesta, kot ga pogosto imenujejo v sredozemskih državah, je tema, ki že dogo sproža razprave med strokovnjaki in javnostjo. Nekaterim pomaga pri obnovi energije čez dan, drugim pa povzroči le še dodatno utrujenost. V nadaljevanju razkrivamo nekaj prednosti in slabosti popoldanskega počitka. 

Kakšne so prednosti popoldanskega počitka? 

Izboljšava naših kognitivnih funkcij 

Kratkemu popoldanskemu počitku mnogi pravijo tudi "power nap". Številne študije so pokazale, da lahko ta počitek izboljša naše kognitivne funkcije, kot so spomin, koncentracija in sposobnost reševanja problemov. Po krajšem počitku so ljudje bolj pozorni in pripravljeni na nadaljnje delo.  

Več energije in posledično boljše razpoloženje 

Popoldanska siesta lahko poveča raven energije, kar je še posebej koristno, če smo utrujeni ali nenaspani. Poleg tega lahko prispeva k boljšemu razpoloženju, saj sprošča stres in zmanjšuje razdražljivost. 

Zmanjšanje tveganja za srčno-žilne bolezni 

Redni popoldanski počitek naj bi zmanjšal tveganje za srčno-žilne bolezni, saj pomaga uravnavati krvni tlak in zmanjšuje raven stresnih hormonov, ki se sproščajo v našem telesu.  

Popoldanski počitek je lahko koristen.
 | Foto: Shutterstock Popoldanski počitek je lahko koristen. Foto: Shutterstock

Kakšne so slabosti popoldanskega počitka? 

Motnje spanja ponoči 

Ena izmed glavnih slabosti popoldanskega počitka je, da lahko vpliva na nočni spanec. Če si privoščimo daljši počitek pozno popoldne, se lahko zgodi, da bomo zvečer težje zaspali ali bomo imeli nemiren spanec. 

Občutek zmedenosti in zaspanosti 

Popoldanski počitek se lahko hitro zavleče v več ur in če popoldanski počitek traja predolgo, lahko po njem občutimo zmedenost ali celo povečano zaspanost. To stanje je posledica prehoda iz globljih faz spanja, zaradi česar se počutimo bolj zaspani kot pred počitkom. 

Negativen vpliv na produktivnost 

Medtem ko kratek počitek lahko poveča produktivnost, lahko daljši spanec, še posebej, če traja več kot 30 minut, vodi v zmanjšano produktivnost, kar lahko predstavlja veliko oviro pri našem delu. 

Spanec bo poskrbel za lepoto.
 | Foto: Shutterstock Spanec bo poskrbel za lepoto. Foto: Shutterstock

Odločitev, ali si privoščiti popoldanski počitek ali ne, je v veliki meri odvisna od posameznikovih potreb in življenjskega sloga. Če opazite, da vas krajši počitek osveži in vam pomaga pri opravljanju nalog, potem je vsekakor koristen za vas, ko ga potrebujete. Vendar pa, če ugotovite, da moti vaš nočni spanec ali povzroča občutek zmedenosti, je bolje, da ga omejite ali se mu izognete. 

Preberite še:

fermentacija
Trendi Koristi fermentirane hrane
Podočnjaki
Trendi Kako se na naraven način znebiti podočnjakov?
magnezij
Trendi Znaki, ki povedo, da potrebujete več magnezija