Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
12. 8. 2011,
18.33

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 12. 8. 2011, 18.33

8 let, 7 mesecev

Plavanje – šport, ki krepi dušo in telo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Plavanje je šport, ki je v zadnjem času zaradi pozitivnih učinkov na telo in um ter njegove lahke dostopnosti vse bolj priljubljen. Je odlična kombinacija relaksacije in rekreacije.

Ta vrsta vse bolj priljubljene in sproščujoče rekreacije, tudi v zimskih dnevih, ko nimamo priložnosti skočiti v bližnje morje ali jezero, je primerna predvsem za ljudi, ki imajo težave s hrbtenico in sklepi, saj jih pri plavanju ne obremenjujemo. Plavanje je ena najbolj zdravih oblik športa. Je odlična vrsta rekreacije, pri kateri boste poleg celotnega telesa poskrbeli tudi za vaše boljše psihično počutje, saj odpravlja stres. Pozitivna lastnost tega športa, poleg dobre telesne pripravljenosti in izgube odvečnih kalorij, je tudi to, da je primeren za vse starosti.

Strast do plavanja, njegove pozitivne učinke na telo ter kako otroka pravilno učiti plavanja – vse to sta nam zaupala dvojčka Neva in Dane Sulič, učitelja plavanja pri Športnem društvu Plavam. S plavanjem sta se seznanila že zelo zgodaj, saj so ju k treniranju usmerili vaditelji na obveznem preverjanju plavalnih sposobnosti v drugem razredu osnovne šole. "Kmalu za tem sva čutila, da je plavanje šport za naju. Nekaj časa sva še vzporedno trenirala ples, vendar je bila želja po plavanju večja."

Po devetih letih plavanja sta za nekaj let zapustila plavalne vode, vendar sta kmalu spoznala, da je plavanje del njiju ter da se mu preprosto ne moreta odreči. "V vodi se počutiva zelo sproščeno, najini gibi pa so že tako avtomatizirani kot da bi dihala na prostem." Njuna želja ju je vodila k učenju in prenašanju svojega znanja na mlajše generacije. Pri svojih 26 letih in po sedmih letih poučevanja plavanja imata tako svoje lastno športno društvo.

Da ima vsak človek svojo zgodbo in da smo si različni in edinstveni, sta potrdila tudi Dane in Neva, ki pravita, da so si ljudje, ki se vključujejo v tovrstno rekreacijo, različni tako po znanju kot po pričakovanjih in ciljih. "Učila sva osebe z zelo različnim razponom znanja in želja. Tako se za tečaj plavanja odločajo ljudje s prekomerno težo, starejši, ljudje z različnimi poškodbami, kot so poškodbe hrbtenice in kolen, starši otrok začetnikov ... Nekateri pa si želijo le izboljšati svojo tehniko plavanja." Pravita pa, da sta vesela tudi neplavalcev, saj je to za njiju svojevrsten izziv in veselje.

Pozitivni vplivi plavanja na telo Plavanje pa, poleg tega, da sprošča in odpravlja stres, znižuje telesno težo, krepi mišice, razbremenjuje kosti in sklepe ter odpravlja tudi nekatera bolezenska stanja. "Plavanje naj bi po nekaterih virih pomagalo bolnikom, ki trpijo za astmo. Ugodno naj bi vplivalo tudi na bolnike, ki imajo težave s hrbtenico, in preprečevalo bolezni, ki so povezane s stresom."

Kako otroke pravilno učiti plavanja Kako dobri plavalci bomo, je odvisno tudi od naših staršev, kako nas bodo naučili plavati in na kakšen način nam bodo približali vodo. Torej, kako otroke pravilno učiti plavanja? "Svetovala bi jim, da se izogibajo uporabi rokavčkov in naj namesto tega raje uporabijo plavalne tube, ki poskrbijo za pravilen položaj telesa v vodi. Poleg tega naj omejijo uporabo plavutk ter maske, ker je dobro, da otroka ni strah pogledati pod vodo brez maske, plavutke pa dajejo navidezen občutek moči nog, brez njih pa mnogi ne znajo plavati."

Kako pristopiti do osebe, ki se boji vode K tečaju plavanja pa se velikokrat zatečejo tudi ljudje, ki se vode bojijo. "Pri takih ljudeh je individualen pristop skoraj nujen. Poskrbeti je treba za varnost posameznika in si pridobiti njegovo zaupanje. Nikoli se ne sme nikogar v nekaj siliti in ga priganjati, ampak mora biti posameznik sam pripravljen narediti naslednji korak." Tako se tudi način učenja in pristop do osebe, ki ima slabe izkušnje z vodo, bistveno spremeni. "Začnemo s prilagajanjem posameznika na vodo, nato pa sledijo preproste vaje, katerih težavnost se postopoma zvišuje. Veliko ljudi je takih, da se sramujejo svojega neznanja, vendar za to ni razloga. Vsak od nas je nekje moral začeti in vsi smo morali narediti enake korake, zato v tem ni prav nič sramotnega. Celo pohvalno je, saj je za tako dejanje potrebnega veliko poguma. S pridobljenim znanjem predvsem spodbudimo samozavest in zaupanje vase, tako da posameznik z našo pomočjo sam preboli negativno izkušnjo iz preteklosti."

Poletje je pravi čas, da izkoristite morje in bližnja jezera ter poskrbite za svoje telo in dušo. Saj veste – zdrav duh v zdravem telesu.

Ne spreglejte