Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
25. 1. 2012,
13.01

Osveženo pred

7 let, 12 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Sreda, 25. 1. 2012, 13.01

7 let, 12 mesecev

Neprijetno vaginalno vnetje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4
Ženske nerade govorimo o nevšečnostih tam spodaj, čeprav so vaginalna vnetja zelo pogosta in nadležna nadloga, ki pa se je z ustreznim odzivom lahko uspešno znebimo oziroma jo celo preprečimo.

Najpogosteje obravnavano vaginalno vnetje je glivično vnetje, ki ga povzroča glivica Candida Albicans in ki naj bi prizadelo kar tri četrtine vseh žensk v rodni dobi, razvije pa se zaradi porušenega ravnovesja vaginalne flore. V nožnici so glivice ves čas prisotne kot dobre bakterije, ki s pomočjo drugih mikroorganizmov ohranjajo kislo okolje, zato se škodljive bakterije ne morejo namnožiti. Ko pa jim to vseeno uspe, govorimo o glivičnem vaginalnem vnetju, ki ga lahko sproži več dejavnikov: hormonske spremembe (menstruacija, nosečnost), diabetes, neprimerna intimna higiena, neprimerna oblačila, stres, jemanje antibiotikov, kortikosteroidov, hormonskih zdravil …

Znaki vaginalnega vnetja

Znaki niso tako nedolžno neopazni, da bi jih ženska lahko prezrla, predvsem gre za povečan izcedek iz nožnice, ki po barvi in teksturi spominja na sirotko, vendar nima vonja. Izcedek ponavadi spremljata srbečica, pordelost in pekoč občutek v nožnici, tudi vnetje zunanjega spolovila, zaradi tega pa so spolni odnosi lahko tudi zelo boleči. Ločimo blaga in močnejša vaginalna vnetja, ki se ločijo po intenzivnosti – močna vnetja spremlja močna rdečica in skoraj bolečina pri uriniranju, skrajna razdraženost vagine, ki povzroča hudo srbenje, zaradi katerega se lahko pojavijo tudi ranice na sluznici. Ko se vnetje pojavi, ženska hitro spozna, ali si lahko pomaga sama ali potrebuje pomoč ginekologa.

Zdravljenje vaginalnih vnetij

Kadar gre za blago obliko vnetja, si lahko pomagate z različnimi kremami, geli, vaginalnimi vložki in mili, ki delujejo protibakterijsko in hkrati pomagajo nožnici pri vzpostavljanju njenega naravnega ravnovesja pH. Domače ali naravno zdravljenje je izbira vsake posameznice, med priljubljenimi načini je izpiranje nožnice z mešanico kisa in sode bikarbone ali kamiličnim čajem, nekatere prisegajo na tampon, ki ga pred uporabo pomočijo v navadni jogurt ali kefir, saj vsebujeta veliko mlečnih bakterij, ki prijajo vaginalni flori.

Če se po treh dneh stanje ne izboljša, je treba obiskati ginekologa, ki predpiše ustrezna zdravila (antimikotiki). Zdravljenje traja, dokler simptomi ne izginejo, kar pri glivičnih obolenjih ni najlažja naloga, tudi zato ker ostajajo v nožnici (telesu), zato se rada ponavljajo. Tudi menstruacija lahko prekine zdravljenje oziroma ga vrne na začetek, med najintenzivnejšo fazo pa se odpovejte spolnim odnosom, sploh nezaščitenim. Včasih je zdravljenja potreben tudi partner, o čemer se posvetujte z zdravnikom. Vsekakor so pri zdravljenju glivičnega vnetja pomembna disciplina, potrpežljivost in vztrajnost.

Ne spreglejte