Ste brez energije, nenehno utrujeni in razdražljivi, pa čeprav se bližajo pomlad, lepši in daljši dnevi ter vse višje temperature? Morda vas daje tako imenovana spomladanska utrujenost.
Čeprav v medicinski terminologiji spomladanska utrujenost ni bolezen, jo ljudje nekako od sredine marca do sredine aprila pogosto omenjajo. "Opisujemo jo kot začasno motnjo oziroma spremembo v razpoloženju posameznika, ki jo spremlja občutek, da smo brez energije, preutrujeni, leni, nemirni, vrtoglavi, z glavobolom in bolečinami v sklepih, razdražljivi in zdolgočaseni. Želimo si le spati, kljub zadostnemu spancu," pojasni Mojca Miholič, dr. med, specialistka družinske medicine.
Menjava prevlade med hormoni
Po njenih besedah pravega vzroka za pojav spomladanske utrujenosti ne poznamo, o njej obstajajo le številne teoretične razlage. Najbolj prepričljiva po njenem mnenju pa je razlaga v povezavi s hormoni. "Melatonin, tako imenovani spalni hormon, je glavni pozimi, ko so dnevi kratki in noči dolge. Takoj ko se dnevi podaljšajo, prevlada delovanje serotonina ali hormona sreče. Raven melatonina se posledično zmanjša in prav to menjavanje hormonov naše telo občuti kot neke vrste izčrpanost, muhavost, čemernost, sitnost in tako dalje. Kmalu po tem, ko se raven serotonina uravnovesi, se popravi tudi naše razpoloženje. Napolnimo se z energijo, čutimo se žive in v gibalnem sistemu začutimo novo vitalnost."
Vremenske spremembe in nihanje temperatur
Na naše telo vpliva tudi nihanje temperatur, saj so jutra in večeri precej hladnejši od opoldanskih in zgodnjepopoldanskih ur, pa tudi vremenske spremembe, ko se menjajo dež, sonce in občasno tudi sneg. Ko se zvišajo zunanje in telesne temperature, se žile razširijo in pade telesni tlak. Omenjene spremembe povzročijo utrujenost in zaspanost, lahko pa tudi omotico in slabost.
Kot še pojasnjuje Mojca Miholič, pomembno vlogo igrajo tudi spremembe porabe in izkoristka energije. Organizem namreč pozimi teži k kopičenju zalog energije, za vzdrževanje in uravnavanje telesne temperature, zato potrebuje več kalorij, ki jih pridobiva zlasti iz maščob in ogljikovih hidratov, kot spomladi. "V fazi prej opisanih 'hormonskih premen' zgodnje pomladi pa potrebujemo več vitaminov in beljakovin."
Kako si lahko pomagamo?
Zato svetuje, da se spomladanski utrujenosti oziroma njenim prevelikim vplivom lahko izognemo zlasti z zdravo in uravnoteženo prehrano, ki je bogata z vitamini in minerali, s fizično aktivnostjo, meditacijo s pravilnim dihanjem in krepčilnim nočnim spancem. Vendar pa Miholičeva opozarja, da sta ob daljši utrujenosti potrebna obisk zdravnika in natančna diagnostika.