Ponedeljek, 31. 10. 2011, 7.27
9 let, 2 meseca
TOP 10 grozljivk
Paranormalno je skorajda film brez pravega proračuna - scenarist in režiser Oren Peli ga je namreč posnel za pičlih 15 tisoč dolarjev in z njim po svetu zaslužil več kot 193 milijonov dolarjev. Film s pomočjo ročne kamere prikazuje zgodbo mladih zaročencev, ki kmalu po selitvi v novo hišo opazita nenavadne pojave. Ona je prepričana, da gre za duha, ki ji sledi že od otroštva, on na to odgovori s kamero v spalnici, ki zabeleži nevsakdanje dogajanje. Uspešnemu filmu je seveda kmalu sledil še drugi del, letos pa je v kinih že tretji.
Priporočamo tudi: Karantena (Quarantine), Cloverfield, Čarovnica iz Blaira (The Blair Witch Project)
Srhljivi film z Nicole Kidman je po svetu zaslužil več kot 209 milijonov ameriških dolarjev, stroški snemanja pa so znašali le 17 milijonov evrov, kar je za tovrstno hollywoodsko produkcijo pravzaprav malo. Gre za psihološko grozljivko, ki namesto z nasiljem prestraši s skrbno izdelanim ozračjem in tempom. Kidmanova igra mati dveh otrok, ki bolehata za redko alergijo na svetlobo. Film je režiral španski režiser Alejandro Amenabar (Odpri oči, Morje v meni).
Priporočamo tudi: Hipnoza (Stir of Echoes), Sirotišnica (El orfanato), Šesti čut (The Sixth Sense)
Film, ki je posnet v stilu dokumentarca, je leta 1999 povzročil pravo razburjenje, saj so ga oglaševali kot posnetega po resničnih dogodkih. Ob finančnem vložku 60 tisoč dolarjev je Čarovnica iz Blaira svetu zaslužila neverjetnih 248 milijonov dolarjev. Zgodba se vrti okoli študentov, ki se odločijo raziskati strašljivo legendo in svoja dognanja posneti na kamero. A v gozdu se začnejo dogajati nenavadne stvari ...
Priporočamo tudi: Paranormalno (Paranormal Activity)/, Eden Lake, Snemaj (Rec)
Ameriška različica japonske grozljivke je ustvarjalcem prinesla 249 milijonov dolarjev dobička. Japonski film, ki so ga posneli leta 1998, je še bolj strašljiv, vendar je bila ameriška verzija z Naomi Watts v glavni vlogi seveda deležna večje pozornosti. Zgodba govori o prekleti VHS kaseti, po ogledu katere vsak, ki jo je videl, prejme telefonski klic z napovedjo smrti. Wattsova se odloči zadevo raziskati, s tem pa uroku izpostavlja tudi sebe in svojega sina.
Priporočamo tudi: Krog (Ringu), Zamera (The Grudge), Silent Hill
Srhljivka z Michelle Pferiffer in Harrisonom Fordom, ki jo je režiral Robert Zemeckis, je ob proračunu 100 milijonov dolarjev v kinoblagajne prinesla zavidljivih 291 milijonov dolarjev. Zgodba, ki ni ravno višek izvirnosti, govori o starejšem paru, kjer se njej začne prikazovati podoba mladenke, on pa to pripiše stresu.
Priporočamo tudi: Temačna voda (Dark Water), Poltergeist, Šesti čut (The Sixth Sense)
Klasika iz leta 1953 je morda manj znana kot istoimenska grozljivka, ki so jo posneli leta 2005 in v kateri kriči tudi Paris Hilton, a zato ni nič manj vredna pozornosti. Vincent Price in voščene lutke, ki imitirajo resnične osebe, so bili več kot učinkovita kombinacija tudi za kinoblagajne. Film je namreč zaslužil 23 milijonov dolarjev, kar ob upoštevani inflaciji danes nanese dobrih 400 milijonov dolarjev.
Priporočamo tudi: Hiša voščenih figur (House of Wax, 2005), Oči brez obraza (Les yeux sans visage, 1960)
Le kdo bi lahko pozabil malega Haleyja Joela Osmenta, ki Brucu Willisu, otroškemu psihologu, prestrašeno prišepne: "Vidim mrtve ljudi"? Film M. Nighta Shyamalana velja za njegovega najuspešnejšega, saj je po svetu zaslužil skoraj 300 milijonov dolarjev, z upoštevano inflacijo pa skoraj 460 milijonov. Šesti čut je prav tako en najboljših (če ne najboljši) Shyamalanov izdelek, saj preprosto in inteligentno zgodbo gradi na močnih likih, ki v temačnem ozračju gledalca pripeljejo do končnega preobrata.
Priporočamo tudi: Drugi (The Others), Izžarevanje (The Shining), Oko (The Eye)
Akcijsko grozljivko so posneli po istoimenskem romanu Richarda Mathesona, po svetu pa je zabeležil 585 milijonov dolarjev dobička. Will Smith igra očitno zadnjega človeka na svetu, ki je preživel smrtonosni virus, kriv za smrt vseh ostalih (ti pa pravzaprav niso mrtvi, ampak … drugačni).
Priporočamo tudi: 28 dni pozneje (28 Days Later), Otroci človeštva (Children of Men), Cesta (The Road)
Grozljivka Williama Friedkina je leta 1973 zaslužila okoli 440 milijonov dolarjev, a če upoštevamo inflacijo, bi se številka gibala okoli 880 milijonov. Film velja za enega najbolj strašljivih (in najboljših), ki so jih kdajkoli posneli in tudi danes se marsikomu naježi koža, ko zasliši spremljajočo glasbo Mika Oldfielda. Zgodba govori o 12-letni deklici, ki jo obsede demon, in duhovniku, ki skuša zle sile odgnati.
Priporočamo tudi: Hudič v Emily Rose (The Exorcism of Emily Rose), Rosemaryjin otrok (Rosemary's Baby), Amityville: Hiša groze (The Amityville Horror)
Film Stevena Spielberga, ki se poigrava z večnim strahom pred morskimi psi, velja za najbolj dobičkonosno grozljivko vseh časov. Izkupiček Žrela se je leta 1975 ustavil pri 470 milijonih, a z upoštevano inflacijo bi to letos pomenilo prek milijardo. Žrelo je bil obenem prvi film, ki je predvajanje v kinih začel v več sto dvoranah naenkrat (pred tem so filme predvajali postopoma na večjih trgih in še kasneje na manjših).
Priporočamo tudi: Ptiči (The Birds), Odprto morje (Open Water), Globina (The Deep)