Torek, 17. 1. 2012, 7.48
9 let, 2 meseca
TOP 10 dogodkov v sklopu EPK

10. Zagrebški filharmoniki in Ivo Pogorelić
V Veliki dvorani SNG Maribor bo 24. marca z orkestrom Zagrebške filharmonije in dirigentom Dmitrijem Kitajenkom nastopil znameniti hrvaški pianist Ivo Pogorelić. Obiskovalci EPK bodo lahko poslušali Koncert za klavir in orkester v e-molu (op. 11) Friderika Chopina in Simfonijo št. 2 v D-duru (op. 73) Johannesa Brahmsa.
9. Krojači sveta
Med izvirnejšimi dogodki bo najbrž tudi predstava Krojači sveta režiserja Dušana Jovanovića, ki bo v Staro dvorano SNG Maribor 7. junija postavil modno revijo že pokojnih svetovnih ikon. Gre za svojevrsten poklon avtorjevi kultni predstavi Žrtve mode bum bum, ki jo je leta 1975 uprizorilo Slovensko mladinsko gledališče. Na nenavadni modni reviji se bodo po brvi sprehodili mrtvi, a znova rojeni in bolj živi kot kadarkoli – Nefretete, Mojzes, Kleopatra, Marija Magdalena, Shakespeare, Mozart, Napoleon, Frida Kahlo, Tito, John Lennon in tudi trojček Buda-Jezus-Mohamed. Med drugimi. Vizualno-glasbeni spektakel posebno vlogo namenja modi in glasbi, ki jo bodo soustvarjali moški in ženski zbor, pevci solisti ter orkester.
8. Razstava fotografij Roberta Cape
V sklopu projekta Kulturne ambasade in v sodelovanju s Centrom za sodobno fotogalerijo Photon, festivalom Fotonični trenutki in madžarskim nacionalnim muzejem bo na ogled velika retrospektivna razstava enega največjih svetovnih vojnih fotografov Roberta Cape (1914–1954). Capa se je začel s fotografijo ukvarjati leta 1930 in je skozi celotno kariero sledil motu, da moraš biti za dobro sliko dovolj blizu svojemu motivu. Sledenje vojnam in spopadom ga je vodilo povsod po svetu, zanj pa so bili usodni spopadi v Indokini, kjer je stopil na mino in se smrtno ponesrečil. Razstava bo ogled od 6. do 30. junija.
7. Projekt Dvanajst
Maribor bo v sklopu projekta Dvanajst vsak mesec gostil eno od vodilnih osebnosti na svojem področju ustvarjalnosti. Med napovedanimi gosti so na primer tudi eden najvplivnejših teoretikov na področju sodobne umetnosti in kulture Boris Groys, sodobni umetnik Jan Fabre, šahovski velemojster Gari Kasparov, pisatelj in Nobelov nagrajenec Mario Vargas Llosa, umetnica performansa in instalacij Rebecca Horn ter francosko-bolgarski filozof Tzvetan Todorov. Projekt je vreden kar 500.000 evrov, dogodki pa bodo potekali v Kazinski dvorani SNG Maribor od 9. marca dalje. Umetniška dela Rebecce Horn bodo sicer predstavljena tudi v sklopu razstave v UGM med 28. septembrom in 11. novembrom. Na ogled bodo večje instalacije, videi in druga intermedijska dela, del razstave pa bo kurirala umetnica sama.
6. Hommage a Stravinsky
Priznani koreograf Edward Clug, ki je ustvaril umetniški gib za opero Črne maske, se v okviru EPK predstavlja tudi s projektom Hommage a Stravinsky, "uplesnjeno" glasbo Igorja Stravinskega. Stravinski je prepoznaven predvsem po svojem pretanjenem čutu za ritmiko, njegova glasba pa ima izjemen koreografski potencial. Tega je tokrat izkoristil Clug, umetniški direktor mariborske operno-baletne hiše, ki je za veliki mariborski oder pripravil baletno sintezo dveh baletov Stravinskega, Petruške in Sacre du printemps. Predstava bo zaznamovala tudi skladateljevo 130-letnico rojstva. Premiera bo 13. aprila v Veliki dvorani SNG Maribor.
5. Avdicija za življenje
Skupina Betontanc bo z duetom Silence in japonskim multimedijskim kolektivom Original Tempo premierno izvedla predstavo Avdicija za življenje, ki jo režira Matjaž Pograjc. Predstava je nastala v letih 2011 in 2012 v Sloveniji in na Japonskem, avdicija pa je v njej mišljena kot prostor srečevanj med Vzhodom in Zahodom, preteklostjo in sedanjostjo, plesom in gledališčem. Slovenski umetniki bodo svoj inovativni koreografski in multimedijski pristop spojili z japonskimi sodobnimi umetniškimi praksami. Glede na pretekle predstave Betontanca čakamo z nestrpnostjo tudi premiero v Lutkovnem gledališču Maribor 9. junija.
4. Konjenikova pot
V Stari dvorani SNG Maribor bo 12., 13. in 14. junija uprizoritev svojevrstnega gledališča s konji iz Versaillesa. Gre za tehnično zelo zahtevno gledališko produkcijo, v kateri nastopa 32 konj lucitancev in 12 konjenikov (oziroma igralcev), spogleduje pa se tudi s spektaklom in cirkusom. Lucitanci so sicer rasa konj, ki jo je francoski režiser z umetniškim imenom Bartabas, izbral tudi zaradi posebnega leska, ki ga njihova dlaka dobi v soju reflektorjev. Francoski konjeniški mojster je zasnoval predstavo, ki "združuje eleganco živalskega telesa z magično močjo gledališča", so zapisali organizatorji.
3. Sledenje obrisu: Risbe iz zbirke Tate Gallery
Proti koncu leta, 15. novembra, bo v Umetnosti galeriji Maribor (UGM) na ogled pregledna razstava o razvoju risbe od začetka 20. stoletja do danes, ki jo UGM pripravlja v sodelovanju s ugledno britansko galerijo Tate. Edinstvena razstava z naslovom Sledenje obrisu bo obsegala okoli 200 del različnih formatov, na ogled pa bodo med drugimi tudi dela umetnikov, kot so Paul Cezanne, Pablo Picasso, Andy Warhol, Richard Serra, Edgar Degas in Gilbert & George. Razstava bo odprta do 15. januarja 2013.
2. Vojna in mir
Mariborski režiser Tomaž Pandur bo v sodelovanju s HNK Zagreb na oder postavil Tolstojevo Vojno in mir, za katero so v zavodu Maribor 2012 odšteli nekaj več kot 177.000 evrov. Pandur je vojno in mir zasnoval kot dvoje nasproti stoječih si zrcal, predstavo pa opisujejo kot "veliko gledališko ilustrirano enciklopedijo nravi, strasti in teže sodobnosti". Vojna in mir bo premiero doživela 21. februarja v Veliki dvorani SNG Maribor, ponovitev bo dan zatem.
1. Črne maske
Edina opera in hkrati vrhunec glasbene zapuščine skladatelja Marija Kogoja je ena od najzahtevnejših postavitev EPK. Gre za koprodukcijo mariborske in ljubljanske opere ter EPK, vredno kar 700.000 evrov, ki je bila do zdaj uprizorjena le trikrat, nazadnje leta 1990. Partituro je na novo revidiral dirigent Uroš Lajovic, scenografijo je pripravil umetniški kolektiv Numen, kostume je oblikoval Alan Hranitelj, koreografijo pa Edward Clug. Premiera nove postavitve je bila že v okviru tridnevnih dogodkov ob odprtju, zadnja ponovitev v Mariboru bo 24. januarja, nato pa se bo marca preselila v Ljubljano.