Ponedeljek, 14. 5. 2012, 10.42
9 let, 2 meseca
Top 10 arhitekturnih projektov letošnjega leta

1. Azerbajdžanski kulturni center, Baku
V središču azerbajdžanske prestolnice je nastal kulturni center, ki ga je zasnovala slovita arhitektka Zaha Hadid. Tako kot večina njenih projektov je tudi ta steklen konstrukt, ki v seksi oblinah izhaja iz topografije kraja. V centru so konferenčno središče, knjižnica in nacionalni muzej. Center je bil slavnostno odprt 11. maja.
2. Nebotičnik Delanoe, Pariz
Nebotičnik Delanoe, poimenovan tudi projekt trikotnik, bo eden zanimivejših pariških nebotičnikov, lociran na jugozahodu mesta. Je edina pariška zgradba, ki bo višja od 37 metrov, kot je v zakonu določeno, da sme biti visoka hiša v Parizu. Projekt so si zamislili v švicarskem biroju Herzog & de Meuron, njegova posebnost poleg oblike pa je tudi, da bo stavba večino potrebne energije pridobivala s pomočjo vetra in sonca.
3. Mednarodno medijsko središče Phoenix, Peking
Velikanski projekt, ki zelo spominja na sloviti pekinški olimpijski stadion Ptičje gnezdo, je delo kitajskega biroja BIAD Ufo. Tako se predstavlja nova generacija drznih kitajskih arhitektov. V kompleksu sta dve stavbi v ovalnih oblikah krofov, v katerih bodo pisarne in velikansko televizijsko središče.
4. Nebotičnik Shard London Bridge, London
V okviru londonskih olimpijskih iger so zgradili precej novih projektov, najbolj na očeh pa je zagotovo nebotičnik, nekoč znan tudi kot London Bridge Tower, ki ga je projektiral sloviti Renzo Piano. Na južnem obrežju Temze bo stavba z 72 nadstropji najvišja stavba v Evropski uniji, visoka 330 metrov. Stekleno pročelje je narejeno iz posebnega stekla, ki bo spreminjalo podobo stavbe glede na svetlobo, vreme ali letni čas.
5. Mednarodno letališče Queen Alia, Aman
Arhitekturni biro Foster + Partners je projektiral že kar nekaj svetovnih letališč, tokrat po njihovih načrtih gradijo letališče v jordanskem glavnem mestu Aman. Stavba naj bi bila reminescenca beduinskega šotora z veliko odprtega prostora. Streha stavbe je hkrati solarna elektrarna, s pridobljeno energijo pa bodo poganjali klimatske naprave.
6. Hotel Pazhou, Guangzhou
Guangzhou je eno najhitreje razvijajočih se kitajskih mest. Poleg operne hiše, ki jo je projektirala Zaha Hadid, bo dobilo še moderen hotel mednarodnega biroja Aedas. Posebnost so hotelske sobe na vrhu nebotičnika, kjer je velikanski atrij, ki povezuje razstavne dele stavbe in trgovski kompleks.
7. Kapelica tišine Kamppi, Helsinki
Ta projekt ni ne velik ne drag, a je vseeno zanimiv. Na enem najprometnejših helsinških trgov so si arhitekti finskega biroja K2S Architects zamislili mehko zaobljeno strukturo brez oken, ki obiskovalca zavije v toplino lesene notranjosti. Še ena prvovrstna stavba finskega dizajna.
8. Mednarodno konferenčno središče Dalian, Delian
Dunajski biro Coop Himmelb(l)au slovi po dekonstruktivistični arhitekturi, ki je zdaj zavzela tudi Kitajsko. Mednarodno konferenčno središče v mestu Delian je verjetno trenutno največji projekt na svetu. S svojo strukturo odseva valovanje morja, saj je Delian že od nekdaj pomembno pristanišče. V stavbi bodo veliko zabaviščno in gledališčno središče, konferenčno središče, razstavni prostori in trgovinsko središče.
9. Borza, Shenzhen
Arhitekturni biro OMA, ki ga je ustanovil Rem Koolhaas, je zaslužen za projekt borze v kitajskem mestu Shenzhen. Njena posebnost je, da je središče stavbe z borznimi dvoranami dvignjeno od tal, tako da se zdi, da lebdi v zraku. S tem naj bi ponazorili esenco finančnih trgov, so poudarili arhitekti.
10. Stavba DNB, Oslo
Norveška finančna družba DNB gradi svojo novo glavno pisarno po načrtih nizozemskih arhitektov MVRDV. Stala bo v hitro razvijajoči se četrti Bjørvika tik ob morju. Stavba je kot velika legokocka, z zamikanjem in odvzemanjem posameznih kock pa omogoča maksimalen izkoristek svetlobe.