Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
8. 4. 2008,
14.07

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 8. 4. 2008, 14.07

8 let, 7 mesecev

ZZP: Italija še ni vrnila iz slovenske Istre odtujenih umetnin

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
V stranki Zveza za Primorsko so zaskrbljeni, ker se je proces vračila umetniških del, ki so jih z območja Primorske oz. bivše cone B odnesli v Italijo, popolnoma ustavil.

Ministra za zunanje zadeve Dimitrija Rupla so zato v pismu pozvali, naj naredi "vse potrebne korake". "Na Primorskem si postavljamo vprašanje, ali so te umetnine za nas dokončno izgubljene. Naša skrb temelji na dejstvu, da je vlada Italije pred časom sprejela sklep, da nam teh umetniških del ne bo vrnila. Ni pa nam poznano, da bi s strani Slovenije proti temu sklepu protestirali in seveda ponovno odločno zahtevali vračilo teh umetniških del," so pri ZZP zapisali v pismu, ki so ga danes naslovili na ministra Rupla.

Na tem področju ni bilo še nič narejenega

Zunanji minister se problematike sicer zaveda, saj je na nerešeno vprašanje vračila umetniških del opozoril že ob 30. obletnici podpisa Osimskih sporazumov, a na tem področju v celem mandatu ni bilo nič narejenega, je poudaril glavni tajnik ZZP Aleksander Lemut. Predsednik stranke ZZP Pavel Gregorčič je spomnil, da so na te težave že večkrat opozarjali, od slovenske diplomacije pa pričakujejo "potrpežljivost" in vztrajnost".

Italija neupravičeno zadržuje umetniška dela Član ZZP Branko Čermelj je izpostavil, da Italijo k vračilu umetnin zavezuje tudi Pariška mirovna pogodba in različni sporazumi, a sosedje tega ne upoštevajo. Kot so v ZZP zapisali v pismu ministru, Italija neupravičeno zadržuje umetniška dela in jih do danes ni vrnila zakonitim lastnikom v Sloveniji. "Jasno in glasno je treba zahtevati, kar nam po sporazumu pripada," je prepričan Lemut.

Po njegovih besedah gre za nekaj sto umetnin, ki so jih odtujili predvsem Rimskokatoliški cerkvi, pa tudi muzejem in javnim ustanovam v slovenski Istri. "Zakaj cerkev z enako vnemo, kot zahteva vračilo odvzetega premoženja od Slovenije, ne zahteva vračila odvzetih umetnin od Italije?" se je vprašal Lemut in pozval koprsko škofijo, naj toži Italijo.

"To je javni poziv škofu Metodu Pirihu, da tudi na tem področju nekaj stori," je še poudaril Lemut. V ZZP tudi opozarjajo, da Slovenijo čaka še "mukotrpno delo" z razdelitvijo arhivov o Primorski, o čemer sta se Italija in Jugoslavija sporazumeli že leta 1950, a še zdaj ni uresničeno.

Nezadovoljni tudi s povračilom premoženjske škode V tej primorski stranki pa so nezadovoljni tudi z osnutkom zakona o povračilu premoženjske škode iz časa II. svetovne vojne, ki ga je predstavil pravosodni minister Lovro Šturm. "Glede na določeni mejni datum iz leta 1945 Primorci po vladnem predlogu nismo upravičeni do povračila, saj tedaj še nismo bili v državi. ZZP odločno zahteva, da se status Primorske izenači z ostalimi, saj je ta del Slovenije utrpel nadpovprečno vojno škodo," je pojasnil Lemut.

Ne spreglejte