Nedelja, 14. 3. 2010, 14.47
9 let
Zgodba mestnega simbola; Robbov vodnjak

Razstava Robbov vodnjak – zgodba mestnega simbola je povezana s postavitvijo originala vodnjaka v srednji trakt Narodne galerije in njegove kopije na izvirno mesto. Vodnjak treh kranjskih rek velja za enega najpomembnejših baročnih spomenikov v Ljubljani in Sloveniji.
Danes enega najbolj prepoznavnejših ljubljanskih mestnih simbolov so mestne oblasti naročile leta 1743 pri Francescu Robbi, ki je bil tedaj vodilni kipar in kamnosek v mestu. Pred Robbovim vodnjakom je na tem mestu stal vodnjak z Neptunovo podobo.
Mestne oblasti so zaradi novih baročnih mestnih palač in nove stolnice želele predel mesta baročno nadgraditi še z novim vodnjakom.
Robba je svojo trikotno stvaritev uskladil s tremi smermi iz katerih so gledalci lahko prišli na trg pred Mestno hišo.
Današnje ime je spomenik dobil šele v prvi polovici 20. stoletja
Vodnjak s tremi smermi, s tremi moškimi figurami, ki v rokah držijo vrče za vodo, so bile šele nekaj let po postavitvi vodnjaka identificirane kot bogovi rek Save, Krke in Ljubljanice. Pogled vsakega vodnega moža gleda na ulico in s pogledom čaka na mimoidoče. Današnje ime - Vodnjak treh kranjskih rek – pa se je spomenik dobil šele v prvi polovici 20. stoletja.
Zanimivost pri vodnjaku so dve sladkovodni ribi in po baročnem vzoru izklesan delfin. Tu se odpre novo poglavje vsebine, ki zamaje teorijo treh kranjskih rek in eno zamenja z morjem. Figura, ki stoji ob delfinu, bi tako lahko bil Neptun in se navezuje na zgodbo Jazona z argonavti.
Selitev vodnjaka se je začela leta 2005 z interventnim posegom, ki je zajemal demontažo najbolj ogroženih elementov vodnjaka, končala pa se je leta 2008, ko je bil vodnjak postavljen v vezni trakt Narodne galerije.
Sprejemanje in dojemanje vodnjaka
Poleg dokumentarnega gradiva so v razstavo vključena tudi tri Robbova dela: Karel VI. iz Mestnega muzeja, Brezmadežna iz Karlovca in Narcisov vodnjak iz Magistrata. V drugem delu razstave gradivo predstavlja predelave vodnjaka in Mestnega trga ter sprejemanje in dojemanje vodnjaka od poznega 18. do konca 20. stoletja.
Poleg grafičnih listov, starih fotografij, razglednic in knjig je predstavljena tudi serija impresionističnih slik Matije Jame, ki v različnih letnih časih in delih dneva slikajo veduto mesta z Robbovim vodnjakom. Poseben prostor v galeriji je namenjen predstavitvi konservatorsko-restavratorkih postopkov in reševanja vodnjaka, restavriranje originala, kopiranju in načrtom za njegovo selitev.
Robba velja za najpomembnejšega baročnega kiparja na Slovenskem
Robba danes velja za najpomembnejšega baročnega kiparja na Slovenskem. Njegovo delo je bilo skozi stoletja del mestnega prebivalstva. Vodnjak, ki je preživel rušilni potres so Ljubljančani med drugo svetovno vojno pred bombardiranjem zavarovali z vrečami peska.
Simbol nacionalnega pomena je poudarjal tudi Plečnik, ki je bil mnenja, da bi moral biti nanj ponosen vsak Slovenec.