Torek, 25. 5. 2010, 11.13
9 let, 2 meseca
Ženske prihajajo s feministično umetnostjo (foto)

Gre za prvo pregledno predstavitev feministične umetnosti pri nas. Naslov razstave se predstavlja v različnih vizualnih medijih, od fotografije, videa, tiska, pletenin, slik, risb, objektov, skulptur do performansa.
Likovna dela se na različne načine dotikajo številnih problematik, ki v sebi problematizirajo ženske kot objekt, ženske kot subjekt, njihovo politiko dela, spolne stereotipe. Razstava se vpenja tudi v feministično-lezbični kontekst, emancipacijo in družbeni odziv javnosti na umetnice v našem prostoru. Dela na pregledni razstavi se s svojo datacijo vpenjajo v širok časovni razpon, od sedemdesetih let pa vse do danes. Kot začetno, prvo slovensko feministično delo, je razstavljeno delo kiparke Dube Sambolec. Skulptura z naslovom Ženske prihajajo je nastala sredi sedemdesetih let, sočasno z drugimi feminističnimi deli in umetniškimi praksami v ZDA in VB.
Razstava ni feminilna le zaradi avtoric, umetnic. Prav vsa dela vsebinsko vključujejo v sebi »žensko«. Ustvarjene so različne ženstvene izpovedi in pogledi na svet, ki so jih avtorice v delih upodobile in z njimi opozorile nase in tudi na druge pripadnice tega spola.
Problem politike družbenega spola v svojem videu obravnava Zvonka Simčič. V skorajda erotični igri med prsmi in rumenjakom predstavlja žensko telo kot univerzalno in z igro opozarja na vnaprej določene vloge družbenega spola. Koncepte spola, spolne usmerjenosti, rase in religije, z oljnimi slikami na kuhinjskih krpah rešuje Alenka Spacal. S svojimi avtoportreti se obenem zoperstavlja tudi nevidnosti umetnic v patriarhalno naravni družbi. Aprilija Lužar je svoje delo naslovila Masturbacija. Koloristično zanimiva vsebina, upodobljena na kuvertah, obravnava nelagodje žensk v sistemu družbenih predsodkov. Krutost tržnega gospodarstva, odpuščanja delavk, problem preživetja ženske in podjetja s fotografijo pred gledalca postavlja Meta Krese. Med zanimivi deli izstopa še delo Nataše Skušek. V žensko ročno opravilo je s kreativnim principom vnesla kritiko družbe in stereotip; da so moški boljši vozniki kot ženske.