Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
7. 2. 2008,
13.45

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 7. 2. 2008, 13.45

8 let, 7 mesecev

V Slovenj Gradcu razstava Unescove dediščine v Nemčiji

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
V razstavišču Koroškega pokrajinskega muzeja v Slovenj Gradcu bodo ob 17. uri odprli razstavo z naslovom Unescova svetovna dediščina v Nemčiji.

Razstava je bila pripravljena ob nemškem predsedovanju EU v prvi polovici leta 2007, nastala pa je v koordinaciji Unescove komisije v Nemčiji ter tamkajšnjega zunanjega ministrstva.

Predvsem fotografska razstava Direktorica Koroškega pokrajinskega muzeja Brigita Rajšter je povedala, da je omenjena razstava predvsem fotografskega značaja. S panoramskimi fotografijami predstavlja 32 spomenikov iz Nemčije, ki so pod zaščito Mednarodne konvencije o varstvu kulturne in naravne dediščine človeštva. Fotografije so delo nemškega fotografa Hansa Joachima Auberta, ki se v zadnjih letih posveča fotodokumentaciji nemške svetovne dediščine.

Velik del nemške zgodovine

Razstava prikazuje velik del nemške zgodovine, od zgornjegermanskega-retijskega limesa, zgradb iz karolinškega obdobja, srednjeveške gradbene umetnosti, luteranskih spomenikov v Eislebnu in Wittenbergu in gradov in parkov v Potsdamu - Sanssouci in Berlinu, kölnsko katedralo, od klasičnega Weimarja do Bauhausa ter cela stara mestna jedra kot so Lübeck, Bamberg in Goslar.

Razstavo bosta slovesno odprla župan Mestne občine Slovenj Gradec Matjaž Zanoškar in direktor Goethejevega inštituta v Ljubljani Abed Naumann. Prav omenjeni inštitut je razstavo tudi pripeljal v Slovenijo, kjer bo po Slovenj Gradcu, kjer bo na ogled do 9. marca, obiskala še Maribor, Novo mesto in Metliko.

Unesco ima nalogo varovanja kulturnih in naravnih znamenitosti Unesco je leta 1972 v Parizu sprejel Konvencijo o varstvu svetovne in naravne dediščine in s tem tudi nalogo varovanja kulturnih in naravnih znamenitosti, ki imajo izjemno univerzalno vrednost. Do danes je konvencijo podpisalo 183 držav, med njimi tudi Slovenija, na seznamu organizacije pa se je znašlo 830 znamenitosti iz 138 držav.

Ne spreglejte