Petek, 29. 2. 2008, 9.55
8 let, 7 mesecev
V Novem mestu razstavljata Veljko Toman in Boštjan Pucelj
Ob 20. uri pa se bo kot prvi v prenovljenih prostorih Galerije Simulaker predstavil novomeški fotograf Boštjan Puclelj z razstavo Kraljestvo števil.
Kot je povedala vodja programa in kustodinja Jakčevega doma Jasna Kocuvan, se bo v galeriji Jakčevega doma letos zvrstilo šest razstav, ki pokrivajo vsa področja likovnega ustvarjanja, po Slovenski kiparski razstavi se bo tako drevi s slikarskim in grafičnim ciklom predstavil Veljko Toman, ki se ukvarja izključno s podobo palm.
Prve upodobitve palm realistične
Po besedah Kocuvanove motiv palm slikarja zaposluje vse od sedemdesetih let minulega stoletja. Prve upodobitve palm je slikar upodobil realistično, skozi desetletja njegovega ustvarjanja pa so dobile nove likovno izrazne razsežnosti in se približale čisti barvni abstrakciji. Postavitev razstave je po njeni sodbi neobičajna, opazovalcem pa omogoča večplastni pogled, pri katerem se stvarnost motiva lahko spremeni v predstavljanje nečesa povsem drugega ali kot je na svoji razstavi predlani v novomeški Galeriji Krka pojasnil Toman, slika ni kar vidiš, je kar doživljaš.
Kdo je Veljko Toman?
Veljko Toman se je leta 1944 rodil v Splitu. Leta 1964 se je vpisal na likovni oddelek Pedagoške akademije in absolviral, dve leti zatem se je podal na ljubljansko Akademijo za likovno umetnost in leta 1971 diplomiral pri profesorju Maksimu Sedeju. Leta 1975 je zaključil podiplomski študij restavratorstva.
Na več kot 40-letni umetniški poti je doma in v tujini priredil okoli 150 samostojnih razstav, udeležil se je več kot 200 skupinskih razstav ter prejel vrsto nagrad in priznanj. Pred štirimi leti je izdal knjigo Slikarska poezija. Njegova razstava v Jakčevem domu bo na ogled do 18. maja.
Razstava fotografa Boštjana Puclja
Dve uri po odprtju Tomanove razstave bodo v prenovljenem razstavišču Galerije Simulaker, ki deluje v okviru novomeškega zavoda LokalPatriot, odprli razstavo fotografa Boštjana Puclja, novomeški rojak pa se bo predstavil s ciklom fotografij Kraljestvo številk. Kot je za STA povedal vodja in kustos galerije za predstavitev sodobne umetnosti Galerije Simulaker Iztok Hotko, umetniško delovanje Boštjana Puclja temelji na dokumentiranju banalnosti vsakdanjega življenja, ki skozi nize posnetkov dobi groteskne, mnogokrat nadrealistične pomenske dimenzije.
Pucelj se je v Kraljestvu številk lotil človeške obsedenosti s sistematiziranjem in številčenjem. Kot meni Hotko, danes vsak predmet - stol, možgane, mestno skupnost ali vreme - ljudje dojemajo kot datotečno strukturo in jo na poljuben način obdelujejo. Oblike teh struktur so seznami, razpredelnice, grafikoni, indeksi in podobno, zato po njegovi sodbi ljudje živijo v kraljestvu številk, ki ga je fotograf prikazal kot prispodobo sodobnega razčlovečenega, sistematiziranega in oštevilčenega sveta.
Boštjan Pucelj se je leta 1979 rodil v Novem mestu. Diplomirani geodet je od leta 2007 samozaposlen v kulturi. Doslej se je predstavil na petih samostojnih in več skupinskih razstavah. Za fotografsko delo je dobil več nagrad, nagrado Emzin, 2. nagrado za Slovensko fotografijo leta 2005, četrtkovo nagrado Festivala Fotopub 2006 in lani nagrado Knjiga umetnika, Centra in galerije P74. Leta 2005 je pri Založbi /*cf. izšla njegova foto-monografija Babi. Razstava Boštjana Puclja bo na ogled do 16. marca.