Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
10. 11. 2008,
19.40

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 10. 11. 2008, 19.40

9 let, 2 meseca

V Ljubljani začetek konference o evropski kulturni dediščini

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Konferenca je odlična priložnost za izmenjavo mnenj, prispevala pa naj bi še k izboljšanemu dialogu, k usklajenosti raziskav s potrebami politike in praktičnimi potrebami konservatorjev.

Konferenca z naslovom Raziskovanje kulturne dediščine v praksi je po mnenju evropskega komisarja za znanost in raziskave Janeza Potočnika pomembna tudi zato, da bi rezultati raziskav dosegli čim širši krog končnih uporabnikov kulturne dediščine. Potočnik je spomnil, da je Evropa lahko na svojo bogato kulturno dediščino upravičeno ponosna, saj se kar tretjina znamenitosti naravnega in kulturnega pomena na Unescovem seznamu svetovne kulturne dediščine nahaja v Evropi. Konference se bo udeležilo 350 delegatov Konferenca v Ljubljani je razdeljena na dva dela. Torek in sreda bosta po besedah enega od glavnih organizatorjev konference Matije Strliča namenjena strokovnih razpravi o kulturni dediščinah, v četrtek in petek pa bodo letos prvič organizirali sedem praktičnih delavnic. Na ogled bo tudi razstava, na kateri bo mogoče več izvedeti o novih tehnoloških dosežkih na področju kulturne dediščine. Strlič je dejal, da se bo konference predvidoma udeležilo 350 delegatov iz 34 držav.

Generalni direktor direktorata za tehnologijo pri ministru za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Aleš Mihelič se je strinjal s Potočnikovo mislijo, da je kulturna dediščina "naš izvor in naše bogastvo". Po besedah Miheliča Slovenija s svojimi raziskavami pomembno prispeva k razvoju novih metod na področju kulturne dediščine.

"Kulturna dediščina je naš izvor in bogastvo" Osma konferenca o evropski kulturni dediščini je po besedah dolgoletne raziskovalke CNR - Instituta za znanost o ozračju in podnebju (ISAC) Cristine Sabbioni pomembna predvsem, da se lahko vzpostavi osnova za raziskovanje v prihodnje na področju zaščite kulturne dediščine.

"Kulturna dediščina je v srcu Evrope. Je naš izvor in je naše bogastvo. Je unikatna in je nenadomestljiva. Je merilo ravni kulturnega razpona nekega prostora in naroda. Pomembna je za našo družbeno in kulturno identiteto ter kolektivni spomin, hkrati pa je tudi močan gospodarski dejavnik," je menil Potočnik.

"Naša naloga je, da kulturno dediščino spoštujemo, negujemo in jo obogateno izročimo v dar in hrambo prihodnjim rodovom," je ob odprtju še povedal Potočnik.

Ne spreglejte