Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
29. 1. 2008,
8.37

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 29. 1. 2008, 8.37

8 let, 7 mesecev

V Cankarjevem domu bodo nastopili Dunajski filharmoniki

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Dunajski filharmoniki, eden najslavnejših orkestrov na svetu, po nekaj letih spet prihaja v Ljubljano.

Kot poklon Republike Avstrije ob predsedovanju Slovenije EU bo v četrtek, 31. januarja, nastopil v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma pod taktirko Ivana Fischerja. Na sporedu bosta Mozart in Bartok, solistka bo mezzosopranistka Bernarda Fink.

Orkester je umetniško, organizacijsko in finančno avtonomen

Dunajske filharmonike je leta 1842 ustanovil Otto Nicolai, dotlej pa mesto Dunaj ni imelo profesionalnega orkestra. Filharmonična akademija, kot se je sprva imenovala, je že tedaj "uzakonila" značilnosti, ki za orkester veljajo še danes: njegov član namreč lahko postane le glasbenik, ki igra v orkestru Dunajske državne opere, orkester je umetniško, organizacijsko in finančno avtonomen, vse odločitve pa sprejemajo sami člani orkestra po demokratični poti.

Za vsako sezono angažirajo več gostujočih dirigentov Kot ansambel svetovnega slovesa in edinstvene tradicije so se Dunajski filharmoniki uveljavili v letih 1875 in 1882, ko jih je vodil Hans Richter. K temu so pripomogli tudi skladatelji Wagner, Verdi, Bruckner, Brahms, Liszt, Mahler, Richard Strauss in drugi, ki so z orkestrom nastopali bodisi kot dirigenti ali kot solisti. Med pomembnejše vodje so se zapisali še Arturo Toscanini, Felix von Weingartner in Wilhelm Furtwängler, v zadnjih desetletjih pa so uveljavili prakso, da za vsako sezono angažirajo več gostujočih dirigentov, piše na spletni strani orkestra.

Širše občinstvo ob imenu Dunajski filharmoniki verjetno najprej pomisli na njihov tradicionalni koncert na novega leta dan v zlati dvorani Musikvereina, na katerem poustvarijo plesne skladbe dunajske glasbene dinastije Strauss, v neposrednem prenosu pa si ga lahko ogleda domala ves svet. Na novoletne koncerte vabijo priznana dirigentska imena, letos ga je vodil francoski dirigent Georges Pretre, prihodnje leto bo ta čast doletela izraelskega dirigenta Daniela Barenboima.

Solistka bo mezzosopranistka Bernarda Fink

Mezzosopranistka Bernarda Fink se je rodila slovenskim staršem v argentinskemu Buenos Airesu. Študirala je petje in glasbo na Višjem umetnostnem inštitutu Teatra Colon. Njen repertoar zajema skladbe od stare glasbe do 20. stoletja. Pogosto nastopa z orkestri, kot so Dunajski, Berlinski, Londonski filharmoniki, Kraljevi orkester Concertgebouw iz Amsterdama, Orkester Bavarskega radia, Dresdenska državna kapela. Sodelovala je z dirigenti, kot so Herbert Blomstedt, Semjon Bičkov, sir Colin Davis, sir John Eliot Gardiner, Hans Graf, Valerij Gergijev, Mariss Jansons, Riccardo Muti, sir Simon Rattle in drugi.

Ivan Fischer je glasbeni vodja Budimpeškega festivalskega orkestra Ivan Fischer je glasbeni vodja Budimpeškega festivalskega orkestra ter glavni gostujoči dirigent Nacionalnega simfoničnega orkestra iz Washingtona. Aprila 2007 je bil imenovan za glavnega dirigenta, naloge pa bo začel opravljati s sezono 2008/09. V Budimpešti je študiral klavir, violino, violončelo in kompozicijo. Študij je nadaljeval na Dunaju, kjer je obiskoval razred dirigiranja mentorja Hansa Swarowskega. Kot asistent Nikolausa Harnoncourta je študiral tudi violončelo in staro glasbo. Na mednarodno pot je stopil leta 1976, ko je zmagal na tekmovanju dirigentov Rupertove fundacije.

Ne spreglejte