Četrtek, 21. 2. 2008, 8.39
8 let, 7 mesecev
"Une semaine de bonte" Maxa Ernsta na ogled po 72 letih
V dunajski Albertini bo prvič po 72 letih razstavljena ena poglavitnih mojstrovin nadrealizma: 184 kolažev, ki jih je surrealist Max Ernst ustvaril leta 1933 in leto kasneje objavil kot nadrealni roman v slikah "Une semaine de bonte" (En teden dobrote), je poročala nemška tiskovna agencija dpa.
Pri ustvarjanju skrajno krvavih in absurdnih prizorov za svoj kolažni roman s pomenljivim nemškim naslovom "Die weisse Woche. Ein Bilderbuch von Güte, Liebe und Menschlichkeit" (Beli teden. Slikanica o dobroti, ljubezni in človeškosti) je Ernst posegel po trivialnih knjižnih izdajah s konca 19. stoletja, ki so bile ilustrirane večinoma z banalnimi lesorezi.
"Max Ernst je te izdaje kupoval na kilo," je v torek pojasnil Werner Spiess, poznavalec Ernsta in kurator razstave v Albertini. Te knjige, primerljive z današnjimi revijami, so se ponavadi ukvarjale z ljubosumjem, umori in uboji.
Ernst je posamezne elemente sestavil tako skrbno, da v tiskani izdaji iz leta 1934 v obliki kolažev praktično niso bili več prepoznavni. To, da je želel, da bi bil naslov njegove likovne pripovedi razumljen v sarkastičnem smislu, je pri listanju izdaje več kot očitno. "Knjigo sem naredil, ker sem čutil, da je v Evropi začelo zaudarjati," je pojasnil pozneje.
Po razstavi na Dunaju bodo kolaže najprej predstavili v Brühlu, nato pa v hamburškem razstavišču Kunsthalle.