Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
29. 3. 2008,
12.50

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 29. 3. 2008, 12.50

8 let, 7 mesecev

Trutamora Slovenica že tri desetletja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Ansambel Trutamora Slovenica, ki oživlja slovensko ljudsko glasbeno dediščino, bo tridesetletnico delovanja koncertno obeležil drevi ob 19.30 v Cankarjevem domu.

Tako inštrumentalni kot vokalni in vokalno-inštrumentalni ansambel bo skupaj z gosti nastopil nocoj v Linhartovi dvorani. Ansambel še vedno zvest revitalizaciji slovenske ljudske kulture Slovenska ljudska glasbila in pesmi je ansambel začel predstavljati leta 1978 in si ob desetletnici obstoja nadel ime Trutamora Slovenica. Več kot deset let je bil sam na koncertnih odrih, nato pa je dobil vrsto posnemalcev in slovensko ljudsko glasbeno izročilo je začelo oživljati v vse številnejših ansamblih "na ljudsko temo", še zlasti pa po letu 2000. A predvsem v popularni obliki. Trutamora Slovenica pa tudi po treh desetletjih ostaja zvesta revitalizaciji slovenskih ljudskih pesmi, plesov, melodij in glasbil v stilu vokalno-inštrumentalnih sestavov za staro glasbo.

Predstavlja tako inštrumentalno kot vokalno in vokalno-inštrumentalno slovensko ljudsko glasbo pretekle in polpretekle dobe. Za izvajanje uporablja izvirna ljudska glasbila muzejske vrednosti in rekonstrukcije na Slovenskem že pozabljenih glasbil, kot so oprekelj (male cimbale) in velike cimbale, lesene prečne piščali žvegle, trstenke, citre, drumlice, glinene okarine, tamburice, sopele in šurle, lončeni basi, ter vrsto preprostih improviziranih zvočil. Pri interpretacijah sledi arhivskim zapisom in zvočnim posnetkom iz arhiva etnomuzikologinje Mire Omerzel ter arhivskim zapisom Slovenske akademije znanosti in umetnosti.

Repertoar obsega predstavitve slovenske glasbene dediščine vseh slovenskih etničnih pokrajin. Sestavljajo ga že pozabljene balade in pripovedne pesmi, junaške, bajeslove in legendarne pesmi, pravljične, obredne, šaljive, ljubezenske pesmi, inštrumentalne melodije in plesi različnih zvočnih jezikov, harmonij in tehnik prepevanja - od grlenega rezijanskega, istrskega, haloškega petja do mehkega koroškega in prekmurskega prepevanja ter baladno pripovednega stila. Obsega tako enoglasje, dvoglasje in tipično slovensko troglasje "na tretko" kot tudi štiri, pet in večglasje ob podpori glasbil.

Ansambel je v minulih treh desetletjih predstavil slovensko glasbeno dediščino skorajda na vseh kontinentih. Od jeseni 2004 deluje v sestavi dr. Mira Omerzel Mirit, Mojka Žagar Gašperšič in Tine Omerzel Terlep. Na koncertu se jim bodo pridružili nekdanja člana Matija Terlep in Katja Stare, družina Batista, Marko banda, ansambla Kurja koža in Vruja, Klarisa Jovanović in Tomaž Rauch.

Ne spreglejte