Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
19. 6. 2013,
15.35

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 19. 6. 2013, 15.35

8 let, 8 mesecev

Trienale U3 na temo prožnosti v umetnosti in družbi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Začenja see sedmi trienale sodobne umetnosti v Sloveniji U3, ki bo do konca septembra večinoma potekal v Muzeju sodobne umetnosti Metelkova.

Sedmi trienale sodobne umetnosti v Sloveniji U3, ki ga je na temo Prožnost konceptualno zasnovala kustosinja Nataša Petrešin-Bachelez, bo predstavil dela 40 posameznikov in kolektivov ter ponudil več javnih debat. U3, ki se bo začel v četrtek, bo do konca septembra potekal večinoma v Muzeju sodobne umetnosti Metelkova ter na ploščadi pred muzejem.

Slovenska kustosinja Petrešin-Bachelezova, ki sicer živi in ustvarja v Parizu, je za trienale izbrala dela umetnikov mlajše in srednje generacije, ki ustvarjajo na področjih vizualne, performativne in diskurzivne umetnosti. Konceptualno izhodišče je zaznamovano z aktualnimi razmerami v Sloveniji, recesijo in protesti, kot odzivom angažirane civilne družbe. Zanimalo jo je tudi sobivanje ljudi v določenem času in prostoru, je povedala na današnji novinarski konferenci.

Tema trienala Prožnost izvira iz termina "flexicurity" - varna prožnost, ki nadgrajuje pojem "sustainability" - trajnost. Kot je pojasnila kustosinja, prožnosti ne razume v okvirih trga delovne sile, ki si želi čim večje fleksibilnosti, pač pa kot fizikalno zmožnost, "da se reči vedno na koncu povrnejo v svoje prvotno stanje". Obenem termin sporoča tudi, da ni vnaprej zagotovljene varnosti.

U3 ne bo ponudil le razstav pač pa tudi druge umetniške dogodke in javne debate v organizaciji številnih organizacij in umetniških združenj, namenjene širšemu in trajnostnemu pojmovanju ter redefiniranju sodobne umetnosti, je še povedala Petrešin-Bachelezova.

Trienale bo v četrtek po nagovoru ministra za kulturo Uroša Grilca uvedel performans Leje Jurišić in Teje Reba z naslovom Zofa. Sledila bo slovesnost na muzejski ploščadi ob odkritju spomenika, posvečenega Nikoli Tesli. Mark Požlep in Jaša bosta v sodelovanju s Tiborjem Hrsom Pandurjem in Kalujem ter drugimi gosti pripravila dogodek, naslovljen "Gods Came for Dinner Last Night". Otvoritveni večer bo v Projektni sobi SCCA sklenila razstava del članov in sodelavcev društva OFFTIR, naslovljena Liminale.

Organizatorji trienala so na današnji predstavitvi posebej izpostavili še petkov program. Prvi dan trienala bo na muzejski ploščadi ob 17.30 uvedla akcija KUD Obrat z naslovom Pozdravi z Onkraj gradbišča. Sledil bo posvet na temo Hibridni prostori umetnosti, ki bo organiziran v sodelovanju z Masko in Akademijo za gledališče, radio, film in televizijo.

Direktorica Moderne galerije Zdenka Badovinac je spomnila na začetke trienala, ki je prvič potekal leta 1994. To je bilo obdobje, ko je Slovenija začela odpirati prostor sodobni umetnosti, mladi generaciji in javnim debatam, je pojasnila in dodala, da je bil trienale U3, kar je mogoče na hitro prebrati jutri, že tedaj zazrt v prihodnost.

Ne spreglejte