Petek, 21. 1. 2011, 7.22
8 let, 8 mesecev
Reportažna fotografija z dodatno razstavno vrednostjo
Knjiga, ki je izšla v zbirki Mediakcije založbe Maska, je nastala na podlagi Hočevarjevega magistrskega dela pod mentorstvom dr. Leva Krefta, ki je spisal tudi spremno besedo. "Pri pripravi naloge mi je pomagal tudi mag. Milan Pajk, ki je najin pogovor začel s priznanjem, da ne mara reportažne fotografije, a mi je potem veliko pomagal z dobrimi nasveti," je v pogovoru za SiOL izpostavil avtor knjige.
Uroš Hočevar (1972) je diplomiral iz estetske vojne reportažne fotografije na oddelku Filozofske fakultete v Ljubljani, opravil tudi magisterij, v pripravi pa je tudi doktorska disertacija.
Tako je na primer svetovno znana in prepoznavna fotografija vietnamske deklice, ki jo je pravkar oškropil napalm, fotografa Nicka Uta "… povzročila precejšen odpor javnosti do ameriške vpletenosti v vietnamsko vojno. Bila je bržkone zadnji kamenček v mozaiku, ki je pospešil umik ameriške vojske. Fotografija je bila že dan po dogodku objavljena v slehernem ameriškem časopisu. Časnik New York Times je med drugim zapisal: nesrečna bombardiranja v Vietnamu niso tako neobičajna, kot je poročanje o njih."
"Sem pa v knjigo vključil še predvojni fotografiji Toneta Stojka in Joca Žnidaršiča." Prva upodablja aretacijo Janeza Janše in je s svojo pojavo javno mnenje obrnila v prid dogodkom prihajajoče slovenske pomladi, druga pa postavljanje slovenske zastave, takrat še brez grba, na vrhu Triglava. "To sta po mojem mnenju najpomembnejši fotografiji, ki jim lahko rečemo slovenski ikoni tistega časa." Izmed fotografij, ki so nastale med desetdnevno vojno, izpostavlja fotografiji Boruta Krajnca, kjer na prvi podobi vidimo notranjost transportnega vojaškega vozila, v njem pa truplo vojaka JLA, na drugi pa isto vozilo od zunaj, pred njim pa odprto krsto, ter fotografijo gorečega tanka Diega Andresa Gomesa.
Po Hočevarjevih besedah nekatere medvojne fotografije razkrivajo šok fotografov, saj kot pravi, se vojna ni dogajala samo javnosti, temveč tudi fotoreporterjem. "Tudi oni so se namreč znašli v 'puščavi realnega', o kateri govori Slavoj Žižek."