Pravilno in drugačno: matematika v umetnosti od Dürerja do Sol LeWitta, to je naslov razstave, ki so jo odprli v Muzeju moderne umetnosti (MUMOK) na Dunaju.
Razstavljeno je okoli 300 oljnih slik, risb, skulptur, knjig in video instalacij 120 umetnikov, ki so se ukvarjali z vplivom matematike in geometrijskih oblik v umetnosti. "Dela, prikazana na razstavi, zajemajo obdobje od renesanse, klasične moderne, umetnosti 60-ih let do danes," je na odprtju v četrtek povedal direktor MUMOK Edelbert Köb.
Geometrijske oblike so značilne za kubizem, futurizem in nadrelaizem
Magični kvadrat Albrechta Dürerja v delu "Melencolia I" (1514) je prevzel že neštevilne generacije umetnikov, a je do danes do določene mere ostal uganka, je povedal direktor Koeb. Geometrijske oblike so značilne za opuse umetnikov v kubizmu, futurizmu in nadrealizmu.
Umetnost se je ponovno zbližala z matematiko v 60-ih letih
"Črni kvadrat" kot absolutna forma Kazimira Maljeviča je dajal navdih tudi Paulu Kleeju in Herbertu Bayerju, je dodal. Približevanje umetnosti in matematike se je ponovno okrepilo v 60-ih letih v delih Carla Andrea, Donalda Judda in Sol LeWitta, katerih dela so tudi na razstavi, ki bo odprta do 18. maja.