Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
23. 5. 2010,
13.29

Osveženo pred

8 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 23. 5. 2010, 13.29

8 let, 10 mesecev

Na mariborski Piramidi se izrisuje srednjeveški grad

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Mariborski grič Piramida zadnji mesec dni zasedajo arheologi, ki na vrhu vzpetine odkrivajo doslej neslutene ostanke srednjeveškega gradu Marchpurg.

Pod zaščito gradu se je kasneje razvilo mesto Maribor in je mestu ob Dravi dal tudi ime.

Guličeva: JZ del kompleksa se je izkazal za večjega od pričakovanega Kot je povedala vodja izkopavanj Mira Strmčnik Gulič z Zavoda za varstvo kulturne dediščine, v tem trenutku raziskujejo območje jugozahodnega dela grajskega kompleksa, ki se je izkazal za večjega od pričakovanega. "Kažejo se izredno lepe gradbene strukture. Zastopane so vse faze grajskega razvoja s poudarkom na Marchpurgu iz zgodnje romanske faze," je pojasnila.

Prvo fazo del naj bi zaključili junija Z izkopavanji so začeli pred mesecem dni, prvo fazo del pa naj bi zaključili v prvi polovici junija. Sledil naj bi sistematični izkop, pri čemer bodo začeli z najbolj izpovednim delom, ki je obrnjen v smeri Maribora. "Kaže, da gredo gradbene sestavine, torej zidovje, kleti in podobno, nekje do roba Piramide," je povedala arheologinja.

"Gradu doslej še niso v celoti raziskali" Grad Marchpurg se omenja v pisnih virih, drugače pa ga doslej še niso v celoti raziskali in tako se dolgo niti ni vedelo, ali so na Piramidi sploh še kakšni njegovi ostanki. "Ko je grad propadel, so dosti materiala prepeljali na Betnavo in ga uporabili za prenovo tamkajšnjega gradu," je pojasnila Strmčnik-Guličeva.

Grad postavili, da bi varoval prometno vozlišče Iz pisnih virov je znano, da je po pregonu Madžarov v Pesniško dolino in ustanovitvi podravske mejne grofije okoli leta 970 med habsburškim Ptujem in Lipnico nastala praznina. Ko je grof Bernard Spanheimski leta 1096 osnoval velike gospodarske enote Radgona, Maribor, Bistrica in Konjice, so na Piramidi postavili grad, da bi varoval prometno vozlišče pod njim. Poimenovali so ga Marchpurg oziroma "grad v marki".

Vrhunec doživljal od konca 11. do začetka 12. st. Grad je vrhunec doživljal od konca 11. do začetka 12. stoletja, ko je bil najpomembnejši grad podravske marke. Leta 1528 je vanj udarila strela in je zagorel, menjavali so se različni lastniki, vzporedno pa je pridobivala na veljavi naselbina, ki je zrasla pod njim. Tako je grad začel počasi začel propadati. V 18. stoletju se je do konca zrušil.

V spomin na grad postavili piramido Na vrhu 386 metrov visokega griča, ki se vzpenja nad mariborskim mestnim parkom, so v spomin na grad najprej iz njegovih ostankov postavili kamnito piramido, po kateri je grič tudi dobil ime, a je vanjo udarila strela in jo porušila. Ko tega spomina ni bilo več, so se odločili za postavitev kapelice, ki stoji še danes in s svojim zvončkom želja vsak dan privablja veliko ljudi.

"Projekt je dolgoročna naložba v turizem" Po besedah Strmčnik-Guličeve si obiskovalci Piramide z zanimanjem ogledujejo potek izkopavanj, saj so zidovi ponekod zelo dobro ohranjeni in segajo tudi do dva metra globoko. Zato ima projekt poleg zgodovinske tudi pomembno gospodarsko vlogo. "Maribor nima nobene takšne izjemno atraktivne točke, zato je projekt na Piramidi dolgoročna naložba v turizem," je prepričana. Podobnega mnenja so tudi na mariborski občini, ki izkopavanja z naklonjenostjo podpirajo.

Maribor sicer že ima grad, ki so ga začeli graditi leta 1476 in v katerem deluje Pokrajinski muzej, a ga ukleščenega med stavbe v središču mesta veliko ljudi sploh ne opazi.

Ne spreglejte