Sreda, 8. 5. 2013, 17.25
9 let, 2 meseca
Na Dan soseda golf med taborskimi bloki

Na pobudo Četrtne skupnosti Center se bo 16. maja odvil že šesti Dan soseda. Glede na to, da so predhodni dogodki sosedov in soseske z dogajanjem središčno naseljevali OŠ Toneta Čufarja, bo osrednja prireditev tudi tokrat ob 16. uri na omenjeni osnovni šoli. S kulturnim programom se bodo predstavili učenci OŠ Toneta Čufarja in Ledina, otroci iz vrtca Ledina, dijaki Gimnazije Ledina ter folklorna skupina društev Četrtne skupnosti Center.
A ker si z Dnevom soseda, kot je na novinarski konferenci povedala predsednica četrtne skupnosti Meta Verbič, s celodnevnim dogajanjem želijo povezati vse ljudi, ki živijo ali delujejo na Taboru, bo pestro dogajanje prešlo zidove šole in napolnilo vso mestno sosesko.
Letošnji program je razdeljen na štiri sklope, sooblikovale pa so ga različne kulturne in umetnostne institucije, povezane v Kulturni četrti Tabor, in posamezniki, ki v tem predelu bodisi prebivajo ali ustvarjajo.
Drugi sklop bodo pripravili na muzejski ploščadi in v Metelkova mestu, kjer bodo ponudili javna vodstva po muzejih in galeriji ter ateljejih in galeriji na Metelkovi. Po urbani likovni krajini Metelkove bo ob 9. uri zjutraj izpred Metelkove 6 obiskovalce popeljala kustosinja Saša Nabergoj, prisotne pa tako seznanila z ustvarjalnim zanosom in vizijo tam delujočih umetnikov ter obhod sklenila v Galeriji Alkatraz.
Muzej sodobne umetnosti Metelkova (MSUM) bo na ta dan odprt dalj časa, do 20. ure. Na ploščadi med kulturnimi institucijami pa bodo v sodelovanju med umetnostnim muzejem, Kinodvorom, Narodnim muzejem, Slovenskim etnografskim muzejem (SEM), Slovensko kinoteko, zavodom Bunker ter SCCA-Ljubljana ponudili različne delavnice in projekcije. Adela Železnik iz MSUM je opozorila na filmsko projekcijo Nike Autor Solidarnost in V deželi medvedov. Najmlajšim bosta namenjena potujoči Kinobalon in delavnica Lunin med, ki jih bo popeljala v svet ljudskih pesmi in glasbil z različnih koncev sveta.
Z oblikovalsko gesto arhitektke Urše Vrhunc se bo vrt kavarne SEM preobrazil v veliko, javno, skupnostno "dnevno sobo". Arhitektka bo namreč postavila veliko leseno mizo, obarvano v fluorescentno oranžno barvo, s pripadajočim dnevnim senčilom in nočno lučjo, z njo pa povabila vse, da prisedejo, pokramljajo in si vzamejo čas za trenutke pristnega stika in medsosedskega ter medgeneracijskega srečevanja. Arhetip mediteranske mize, za katero se zbirajo družina in prijatelji in je središče bivalnega prostora, avtorica zanjo pravi, da je makrooblikovanje ali miniarhitektura, bo v uporabi vse poletje.
Na ta dan bodo predstavili tudi preurejeno Čufarjevo ulico, ki jo dnevno prečka skoraj 2.000 otrok iz vrtca, osnovnih šol in gimnazije. Kot so pravijo v društvu ProstoRož, ki ulico ureja po željah otrok, je ključno, da Čufarjeva postane prijazna do pešcev in kolesarjev.
Umetniška direktorica zavoda Bunker Nevenka Koprivšek je na Dan soseda povabila vse, ne zgolj stanovalce soseske, ter poudarila družbeni, simbolni in kulturni potem takšnega dogajanja, ki je klic k solidarnosti, dobri volji, praznovanju, povezovanju in druženju.
Glede na to, da v Kulturni četrti Tabor sodelovanje organizacij s stanovalci deluje vse leto, in sicer po načelu ustvarjanja prireditev s stanovalci, a ne samo za stanovalce, pa so organizatorji še poudarili, da je pozitivne učinke takšnega delovanja že mogoče zaslediti. Prebivalci že drugače obravnavajo Metelkovo, se veselijo dogodkov zavoda Bunker in se družijo v Parku Tabor, za katerega je letošnji program od 18. maja do 13. julija že znan.