V nemški prestolnici se je odvil nenavaden koncert na nenavadnem kraju. Priredili so ga v spomin na pogrom, ki so ga pred 70 leti uprizorili nacionalsocialisti.
V hali nedavno zaprtega letališča Tempelhof so se zbrali številni umetniki, med njimi igralec Klaus Maria Brandauer, pevec Thomas Quasthoff in jazzist Till Brönner. Moto koncerta je bil "Tu was!" (Stori kaj!), njegov cilj pa preprečiti pozabo na preganjanje Judov v obdobju Hitlerjeve diktature in opozoriti na novodobne skrajne desničarje. Pobudnik koncerta je bil mednarodno uveljavljeni violinist Daniel Hope.
Spomin na umetnike, žrtve nacizma
Pevec Max Raabe je na koncertu spomnil na umetnike, ki so jih v 20-ih letih prejšnjega stoletja preganjali nacionalsocialisti. Posebnost večera je bil Menahem Pressler, ki je bil sam priča dogodkov v noči z 9. na 10. november leta 1938, ko so zagorele sinagoge in so bile oropane trgovine Judov. "Da, preživel sem tisti 9. november," je povedal danes 84-letni Pressler. Premagal je strah in in bojazen pred negotovostjo.
"Posebej ganljivo je, da se tega dne spominjajo prav v Nemčiji in da je Nemčija postala prijateljica Izraela, ki me je sprejel," je povedal Pressler, ki je na klavir zaigral nekaj Beethovnovih skladb.
Nemški zunanji minister Frank-Walter Steinmeier, pokrovitelj dogodka na Tempelhofu, se je zahvalil Hopeu in spomnil, da je bila njegova družina v Berlinu prav tako žrtev divjanja proti Judom.
Izkupiček namenjen mladim na Poljskem
Izkupiček od koncerta bodo nakazali mednarodnemu projektu, namenjenemu mladim na Poljskem. Ta ohranja spomin na Kreisauski krog, ko so v času nacionalsocializma pogumni posamezniki razvijali zamisli o demokratični Nemčiji. Nekateri med njimi, denimo Helmuth James von Moltke, so uporništvo plačali z življenjem. Njegova vdova je posodila svoje ime skladu Freya von Moltke, ustanovili so ga leta 2004, ki zbira sredstva za projekt v Kreisauu, današnji Krzyzowi.