Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
10. 3. 2008,
13.31

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 10. 3. 2008, 13.31

8 let, 7 mesecev

Izšel zbornik o ljubljanski stolnici

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Pri celjski Mohorjevi družbi je izšla monografija o stolnici sv. Nikolaja v Ljubljani. Gre za zbornik prispevkov z lanskega simpozija ob 300-letnici stolnice.

Stolnico v tej knjigi po mnenju urednika Metoda Benedika vidimo v luči umetnin, ki jo krasijo, v lepoti glasbe, ki v njej odmeva, posebni poudarki pa so namenjeni njenemu poslanstvu. Poudarki na poslanstvu stolnice Zbornik, ki ga je uredil cerkveni zgodovinar Metod Benedik, osvetljuje stolnico z različnih vidikov. Knjiga po njegovih besedah predstavi najprej Ljubljano z bogato znanstveno in kulturno dejavnostjo, posebni poudarki pa so namenjeni poslanstvu stolnice, ki je še posebej po prizadevanjih generalnega vikarja Janeza Antona Dolničarja vse bolj izrazito postajala izrazito središče škofije, njene pastoralne dejavnosti, njenega bogoslužja in njenega oznanjevanja. Skozi perspektivo te dejavnosti so stolnico predstavili posamezni avtorji, obenem pa osvetlili vlogo osebnosti, ki so bili nosilci teh dejavnosti - škofi, stolni kapitelj skupaj s proštom in dekanom. Zbornik uvede Benedikov prispevek z naslovom Z novo stolnico v nov čas, France M. Dolinar opisuje ljubljanske škofe v času zidave nove stolnice, Lilijana Žnidaršič Golec stolni kapitelj v letu posvetitve nove stolnice, Matjaž Ambrožič predstavi ustanovitve zasebnih kanonikatov stolnega kapitlja ter njegove prošte, dekane in kanonike.

Piloženi dve pridigi ob začetku bogoslužja

Prispevek Rafka Valenčiča se osredotoča na pastoralna vprašanja časa in prostora, Marijan Smolik se v svojem besedilu posveča bogoslužnim obredom in knjigam ob posvetitvi, Matija Ogrin retorski prozi na začetku 18. stoletja, Edo Škulj glasbi ob posvetitvi stolnice, Luka Vidmar primerjavi med ljubljansko stolnico in baziliko sv. Petra v Rimu, Ana Lavrič umetnostni podobi stolnice ob posvetitvi, Rado Zoubek oboku kot nosilcu Qaglieve poslikave, Barbka Gosar Hirci pa konservatorsko-restavratorskim posegom na sliki Pietra Liberija Sv. Miklavž med sv. Mohorjem in Fortunatom. Referatom sta priloženi še dve pridigi ob začetku bogoslužja v novi stolnici.

Ob tem je celjska Mohorjeva družba danes predstavila še dve prevodni deli: komentar Matejevega evangelija italijanskega biblicista Silvana Faustija z naslovom Skupnost bere Matejev evangelij, prevedla ga je Mihaela Kavčič, ter knjigo Jožefmarije Escrive de Balaguera Jezus prihaja mimo, ki vsebuje 18 pridig ob pomembnejših praznikih liturgičnega leta. Prevedla sta jo Gregor Batagelj in Maja Žumer.

Ne spreglejte