Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
27. 3. 2008,
14.36

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 27. 3. 2008, 14.36

8 let, 7 mesecev

Izšel celovit pregled Luckmannovega dela v slovenščini

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Ob 80-letnici priznanega sociologa slovensko-avstrijskega rodu Thomasa Luckmanna je pri Študentski založbi izšla knjiga, ki ponuja celovit vpogled v Luckmannovo delo.

V knjigi Družba, komunikacija, smisel, transcendenca je zbranih 15 znanstvenih razprav, ki so nastajale od 70-ih let do danes. Nekatere so v slovenskem jeziku objavljene prvič.

Knjiga je izšla ob podpori ministrstva za kulturo in Slovenske akademije znanosti in umetnosti (SAZU). Predsednik SAZU Boštjan Žekš je ob obisku Luckmanna - ta je tudi dopisni član SAZU - v Ljubljani pozdravil njegovo delo in dejal, da je ta knjiga neke vrste "simbolno vračanje njegove misli domov".

Še vedno aktualna in relevantna literatura Igor Bahovec, ki je knjigo uredil skupaj z Vinkom Potočnikom, je dejal, da je Luckmannova sociologija zaradi mešanja vplivov iz srednjeevropskega prostora z nemškimi in ameriškimi vplivi dejansko odprla novo, precej drugačno perspektivo znotraj te vede. S tem se je strinjal tudi Marko Kerševan s Filozofske fakultete, ki je presodil, da so Luckmannove raziskave še vedno aktualna in relevantna literatura.

Luckmann: Nimam pojma, kaj bi rekel Luckmann se je na današnji novinarski konferenci zahvalil vsem, ki so omogočili izdajo knjige. Med predstavitvijo je sicer šaljivo dejal: "Nimam pojma, kaj bi rekel. Morda le to, da sem dosegel tisto starost, ko se mi nekateri dogodki zdijo, kot bi se dogajali na Žalah."

Luckmannovo ime je sicer povezano z glavnim tokom razvoja teoretičnega in metodološkega znanja fenomenološke filozofije in interpretativne sociologije. Za njegovo teoretsko perspektivo je značilno stališče, da mora znanost človeka in njegov življenjski in družbeni svet obravnavati kot celoto. Zavzema se tudi za dialog sociologije z drugimi družbenimi in humanističnimi vedami.

Ne spreglejte