Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
13. 11. 2010,
7.26

Osveženo pred

9 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 13. 11. 2010, 7.26

9 let, 3 mesece

Čevljarski most nad Ljubljanico

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Most locira in ga predvsem dela prepoznavnega popevka iz sedemdesetih, skozi interpretacijo Majde Sepe in mnogih drugih.

Na pol poti od Starega in Novega trga, se med Pod Trančo in Jurčičevim trgom nahaja Šuštarski most. Plečnik je most načrtoval med leti 1927 in 1929 Plečnikov čevljarski most je leta 1931 zamenjal mnoge prejšnje, ki so stali na tem mestu. Ta stoji na mestu, kjer se Ljubljanica najbolj približa grajskemu griču in je njena struga najožja v mestnem delu njenega toka. Most je že v srednjem veku predstavljal podaljšek Jurčičevega trga in Plečnik je to idejo uporabil tudi pri tej idejni zasnovi mostu.

Idejno naj bi most v poletnih mesecih prekrivala pergola Arhitekt je na prošnjo oblasti zasnoval betonsko konstrukcijo mostu, katerega podpira vitki nosilec sredi rečne struge. Prav s slednjim je v delu poudaril težko tektoniko in statičnost ter krhkost in eleganco mostu. Plečnik je skonstruiral širok most, katerega sestavljata dve skoraj enako veliki kvadratni plošči. Robove mostu, ograjo je mojster okrasil z balustradami, katerih ni uporabil le na mostu ampak jih je podaljšal na vsako stran še v nabrežje in s tem most še bolj očitno vklopil v Jurčičev trg. Nad ograjo se dvigujejo visoki stebri, ki se zaključujejo s kroglo, njihova idejna funkcija pa naj bi bila, nositi tramove za pergolo. Sredino mostu je arhitekt poudaril in ločil ne le z dvoločnim nosilcem ampak tudi z izvirno oblikovano svetilko, ki vsaka na svoji strani rasteta nosilca.

Podaljšek Jurčičevega trga Plečnik tudi pri tem delu ni skoparil z alegorijami oziroma poigravanji arhitekturnih izhodišč, katere je rad združeval in stilsko svojevrstveno preoblikoval v svojih projektih. Pri Čevljarskem mostu so primer tega prav stebri, v katerih je združil različne stebrne rede, od dorskih do jonskih. Predvsem kar je za njegova dela zanimivo je to, da je vedno znal izbrati dobre sodelavce, ki so mu lahko njegovo zamisel izpeljali do perfekcije. Litobetonski elementi so narejeni tako dobro, da lahko površnega gledalca kaj hitro zavedejo, da misli, da gleda obdelan kamen. Po spremenjenem prometnem režimu in po temeljiti prenovi v začetku devetdesetih, je most spet postal srečevališče mnogih ljudi, ki še danes udejanjajo Plečnikovo idejo trga.

Ne spreglejte